Temperature ruše rekorde u većem dijelu svijeta, a stižu i novi talasi vreline
Toplotni talasi ove su godine stigli neobično rano, saopćila je Svjetska meteorološka organizacija (WHO), ističući istovremeno da su prosječne globalne temperature na površini zemlje i mora u toku prvih pet mjeseci 2017. godine druge na listi zabilježenih u historiji.
Požari u Portugalu
Ekstremno visoke temperature blizu 40 stepeni celzija Portugalu su u proteklom periodu donijele veliki problem u vidu razornih požara, najviše kroz šumovito područje Pedrogao Grande, oko 150 km sjeveroistočno od Lisabona, ostavljajući na desetine mrtvih i mnogo više povrijeđenih.
WHO je izvijestio da Portugal nije jedina evropska zemlja koja trpi zbog ekstremnih vremenskih prilika, s obzirom na to da su i u susjednoj Španiji doživjeli najtoplije proljeće u više od 50 godina. I u Francuskoj su zabilježene rekordne temperature, a očekuje se da će popodnevne temperature i tokom ljeta biti 10-ak stepeni iznad prosjeka.
Aviosaobraćaj zaustavljen na jugozapadu SAD-a
S druge strane Atlantika, stanovnici SAD-a se također suočavaju s rekordnom ili skoro rekordnom vrelinom. U dijelovima pustinje na jugozapadu i u Californiji temperature se kreću blizu 49 stepeni celzija.
Mediji javljaju da je Međunarodni aerodrom Phoenix Sky Harbor u Arizoni zbog prevelikih vrućina otkazao mnoštvo letova, dok su drugi prolongirani.
Nacionalni park "Dolina smrti" u Californiji upozorio je posjetioce na očekivane temperature od 38 do iznad 49 stepeni celzija.
WHO će osnovati međunarodnu komisiju stručnjaka da provjere temperature i procijene da li su one dostigle prošlogodišnji rekord od 54 stepena izmjerena u Kuvajtu u julu. To je najviša temperatura u Aziji, kao i na cijeloj istočnoj hemisferi.