Upozorava i apeluje
539

Zahiragić podržao bojkot đaka u Liplju: U RS-u se sprovode sistemska diskriminacija i aparthejd

N. V.
Učenici bošnjačke nacionalnosti u područnoj školi u Liplju kod Zvornika su bojkotovali prvi dan škole zbog toga što je jezik koji uče upisan kao jezik bošnjačkog naroda umjesto bosanski jezik. Na diskriminaciju iz Republike Srpske je reagovao član Predsjedništva Stranke demokratske akcije Haris Zahiragić.
On je poručio da entitetske vlasti u Republici Srpskoj sprovode "sistemsku diskriminaciju i aparthejd nad nesrbima koji žive na toj teritoriji", a posebno nad bošnjačkim povratnicima- Zahiragić je osim diskriminacije osudio i odlazak političara iz ovog entiteta u Crnu Goru "da krše javni red i mir i podrivaju institucije Crne Gore pod izlikom 'borbe za svetinje'.

Mladi SDA-ovac poručuje da je bosanski jezik historijska činjenica i da je kao takav najstariji na ovim prostorima.

"O tome svjedoči najstariji rječnik na ovim prostorima, Rječnik bosanskog jezika koji je napisao Muhamed Hevai Uskufi 1631. godine - naprimjer skoro 200 godina prije nego je nastao prvi poznati rječnik srpskog jezika. Osim toga, bosanski jezik je daytonska kategorija i prema svim domaćim i međunarodnim propisima i konvencijama, djeca imaju pravo učiti svoj maternji jezik na svakom pedlju svoje domovine", podsjetio je on.

On upozorava vlasti iz ovog bh. entiteta da moraju prestati sa "prljavom političkom igrom emocijama i svetinjama ljudi koji su se uprkos svemu što su prošli sa svojim porodicama vratili" i poručuje da "ono što je nastalo na ratnim zločinima i genocidu, a odražava se na takvoj nepravdi i zulumu, jednostavno nema šansu da opstane".

"Pozdravljam odluku roditelja i učenika područne škole iz Liplja da na samom početku školske godine stupe u štrajk zbog činjenice da im se pokušava silom nametnuti učenje tzv. jezika bošnjačkog naroda, a ne njihovog maternjeg bosanskog jezika. Moj duboki naklon i poštovanje prema njima. Oni su pravi heroji. U svakom slučaju, djeca koja se od samog početka svog života moraju boriti za svoja univerzalna i zagarantovana ljudska prava, zasigurno će postati najbolji primjerci našeg naroda jer i dijamant, uostalom, u prirodi nastaje isključivo pod velikim pritiskom", riječi su Zahiragića.

Pozvao je institucije države Bosne i Hercegovine, prije svih Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice i Instituciju ombudsmena za ljudska prava da se ugroženim porodicama odmah stave na raspolaganje i pomognu u, kako je kazao, rješavaju ovog vještački kreiranog problema.

Osim toga, pozvao je i međunarodnu zajednicu "da se aktivno uključi u rješavanje sistemske diskriminacije i aparthejda prema nesrpskom stanovništvu unutar administrativnog Frankenštajna kojeg su oni legitimizirali u Daytonu ili da isprave svoju grešku koje su vjerujem svaki dan sve svjesniji", kazao je Zahiragić.

U ovoj područnoj školi djeci bošnjačke nacionalnosti je nametnut predmet jezik bošnjačkog naroda, dok Srbi i Hrvati uče predmete srpski jezik i hrvatski jezik.