
Tim naučnika sa Univerziteta Tohoku i Univerziteta Hokkaido u Japanu otkrio je kako ubrzati pretvaranje ugljičnog dioksida (CO2) u ugljični monoksid (CO), hemijski element neophodan za proizvodnju sintetičkog goriva. Ovaj plin, mješavina CO i vodonika, može se zatim pretvoriti u tekuće gorivo, metanol ili sintetički prirodni plin.
"CO2 je stabilna molekula, što znači da teško reaguje s drugim molekulima. Zbog toga se koristi proces u dva koraka za njegovu transformaciju u gorivo. Transformacija CO2 u reaktivniju međumolekulu, ugljični monoksid (CO). Zatim dolazi do rekombinacije ugljičnog monoksida (CO) i vodika (H2) kako bi se dobili spojevi ugljikohidrata i molekula ugljikovodika H ugljikovodika. zatim se pretvaraju u goriva“, objašnjavaju Catherine Laroche i Jean Philippe Héraud, istraživači na odjelu za biogoriva na IFPEN-u (Francuski institut za naftu i nove energije).
Pretvaranje CO2 u CO već je postojalo, ali je proces bio složen i trajao je oko 24 sata. Japanski istraživači razvili su sada pojednostavljenu metodu koristeći ftalocijanine (Pcs) i posebno kobalt ftalocijanine (CoPc) kao katalizator. To su organska jedinjenja koja se koriste kao pigmenti i boje.
Ne samo da je ova metoda brza, već se može i industrijalizirati. "Ova izvedba po prvi put premašuje pragove potrebne za stvarnu industrijsku upotrebu", izjavili su sa Univerziteta Tohoku.
Interes je dvostruk: smanjenje koncentracije CO2 u atmosferi i stvaranje energije koja se može skladištiti i prenositi. Jednostavnost ovog pristupa mogla bi olakšati njegovu integraciju u pogone za proizvodnju goriva, plastike ili đubriva.