Poslije ljeta u kojem su najviše profitirali trgovci i monteri klima uređaja, nekako potiho je najavljivana ugodna jesen. Međutim, niske temperature su nas stigle preko noći i hladna i neugodna jesen sve više liči na pravu "zubatu" zimu.
Iako zima još nije kalendarski nastupila, prošlosedmični snijeg, led i niske jutarnje temperature ispod nule i sve manje ostavljaju prostor za korištenje ljetnih guma na vozilima s lancima u pripravnosti.
Budimo iskreni, rijetko koji vozač ima adekvatne lance u prtljažniku, a još manje je onih koji bi bili spremni brzo ih namontirati da zatreba. Treba biti na oprezu i biti krajnje racionalan. Zimske ili bar cjelogodišnje gume sa oznakom pahuljce, odnosno planine s tri vrha, trebale bi biti obaveza, a ne kompromis i čekanje da snijeg zatrpa saobraćajnice.
Često izostavljamo pravilo pripreme vozila za korištenje. Vozači moraju pripremiti vozilo za vožnju, što znači da je njihovo vozilo potpuno očišćeno od snijega i leda i prije polaska. Dakle, ručnom četkom treba ukloniti snijeg s krova, haube i sa stražnjeg dijela vozila, a sva stakla i oba vanjska retrovizora moraju se očistiti strugalicom za led ili naprskati hemijskim rastvorom koji će ubrzati odleđivanje. Preporučljivo je koristiti i zimsku tekućinu za stakla, kao i naprskati brave i podmazati kedere.
Veliki broj vozača često ostruže samo "špijunku" na prednjem vjetrobranu i minimalno očisti prednja stakla i tako kreće na put. Snijeg koji ostane neočišćen na krovu, u toku vožnje će završiti na prednjem ili zadnjem staklu. U oba slučaja rizikujemo da napravimo saobraćajnu nesreću.
Sličan nemar viđamo i sa neočišćenim svjetlima. Ako vozač iza nas ne vidi uključeni žmigavac ili kočiona svjetla i tada rizikujemo kontakt s tim vozilom, a možda i sa onim ispred nas ukoliko ne držimo adekvatan razmak i takođe ne vidimo svjetlosnu signalizaciju. Vrijedi podsjetiti, po zakonu smo dužni očistiti i registarske tablice.
Praksu zagrijavanja motora takođe nismo čini se nikad prevazišli. Dugotrajni rad motora da se zagrije kako bi se ubrzalo odleđivanje je uobičajena jutarnja rutina kod vozača. To ne samo da uzrokuje nepotrebnu buku i povećano trošenje goriva, već šteti i okolišu, posebno u gradovima i mjestima koja su okovana otrovnim smogom. Ne zaboravimo da je poželjno da se sve komponente na automobilu ravnomjerno zagriju, a ne samo motor. Moderni automobili ne trebaju zagrijavanje u mjestu.
Oprez se savjetuje i pri vožnji iza kamiona Ii autobusa, koji često na cestu "bacaju" velike količine snijega ili leda jer se vozači prije polaska nisu potrudili očistiti ceradu, sanduk ili sam krov. Zimi je uvijek važno da svi sudionici u saobraćaju pripreme automobil prije kretanja, prilagode brzinu na cesti, uslovima saobraćaja i vidljivosti te drže dovoljan razmak.