Iza Poljske slijedi Bugarska, u kojoj su cijene mesa lani bile za 44 posto niže, te Rumunija sa cijenom manjom za 41,1 posto od prosjeka EU.
Među ostalim članicama sa znatno višim cijenama mesa u odnosu na evropski prosjek su Austrija (37 posto iznad prosjeka), Švedska (+34,5 posto) i Francuska (+31,3 posto).
Kada se uzmu u obzir sve evropske zemlje, ne samo članice EU, najskuplje meso su plaćali žitelji Švicarske, za 157 procenata više od evropskog prosjeka, a najjeftinije su opet plaćali Poljaci, čije su cijene mesa bile niže nego u Srbiji, Crnoj Gori, Albaniji ili Makedoniji.
Prema analizi statističke službe EU, cijene mesa su u Srbiji bile za oko 40 procenata ispod prosjeka 28-člane unije, u Albaniji za 46 procenata, u Makedoniji za 43, a u Crnoj Gori za 34 posto manje u odnosu na prosjek EU.
Prethodno istraživanje koje je sprovela kompanija Caterwings potvrdila je da Švicarska ima najviše cijene mesa na svijetu, pri čemu se jedan kilogram junetine u toj zemlji plaćao 49,68 dolara, što je za gotovo 150 posto iznad svjetskog prosjeka.
S druge strane, nekvalifikovani radnik u Švicarskoj mora da radi samo 3,1 sat da bi mogao da kupi kilogram mesa, dok onaj u Indonezije mora da radi 23,6 sati da bi kupio kilogram junetine koji u toj zemlji košta samo 9,01 dolar.