Karčić: Blokada Komisije za vrijednosne papire nanosi štetu privredi, a posebno stranim investicijama
"Kako bi se imidž Bosne i Hercegovine globalno pozitivno brendirao potrebno je da postoji pozitivan poslovni ambijent u našoj zemlji. Situacija u kojoj Komisija šest mjeseci ne obavlja svoju zakonom definisanu funkciju, a to je zaštita investitora i nadzor tržišta i učesnika na tržištu, kao i nadzor emisije i prometa vrijednosnih papira totalni je opozit od pozitivne slike. Svojim neradom komisija nanosi velike materijalne štete cjelokupnoj privredi Bosne i Hercegovine, posebno bankarskom sektoru koji je najviše pogođen ovim stanjem", kazao je.
On dodaje kako su konkretni primjeri blokiranih procesa dokapitalizacije.
"Banke koje čekaju dokapitalizaciju, koja u skladu s propisima mora proći postupak odobrenja Komisije za vrijednosne papire, nalaze se u izuzetno nepovoljnom položaju. Osim banaka, tu su i ostali učesnici na tržištu kapitala – brokeri, posrednici u trgovanju vrijednosnih papira, društva za upravljanje investicijskim fondovima. Ove kompanije praktično ne mogu obavljati nijednu aktivnost koja uključuje rad s Komisijom – shodno Zakonu o Komisiji, s obzirom na to da Komisija nadzire njihov rad, daje prethodne saglasnost kod niza ključnih poslovnih aktivnosti (imenovanja Uprava, investicijskih savjetnika, uvođenje novih ili izmjena postojećih proizvoda na tržištu i slično). Ovakve aktivnosti su blokirane, tržište kapitala dovedeno je u stanje blokade, izuzev redovnog kontinuiteta poslovanja, koje je većina učesnika osigurala zahvaljujući pripadnosti matičnim grupacijama sa sjedištem u inostranstvu", izjavio je.
Nastavlja kako postoje, također, primjeri kompanija koje čekaju više od šest mjeseci za imenovanja članova uprave i certificiranje investicijskih savjetnika.
"Takva situacija čekanja na potrebna odobrenja generiše troškove, a naposljetku i nemjerljive gubitke učesnicima na tržištu kapitala", izjavio je.
Potrebno je da Parlament Federacije Bosne i Hercegovine hitno pristupi imenovanju članova Komisije za vrijednosne papire FBiH s obzirom na to da je u pitanju neaktivnost jedne od najvažnijih institucija na finansijskom tržištu FBiH, smatra.
"Član 5 Zakona o Komisiji za vrijednosne papire ističe da Vlada Federacije Bosne i Hercegovine predlaže, dok Parlament Federacije imenuje i razrješava članove komisije. S tim u vezi cijenimo da je Vlast FBiH svjesna da stagnacija rada Komisije za vrijednosne papire FBiH predstavlja ozbiljnu prepreku i domaćim i stranim investitorima te da će u što skorijem roku prionuti u pronalaženje rješenja ovog gorućeg problema", zaključio je.