Prijedlog legislative koja je dio veće borbe protiv pranja novca i finansijskih zločina zahtjevat će od kripto kompanija da prikupljaju i dijele podatke o transakcijama iako su one do sada najviše profitirale od obećanja anonimnosti korisnicima.
Procjena je da kripto sektor vrijedi 1,9 triliona eura te da u svijetu ne postoji jedinstvena regulativa koja se bavi ovom tematikom. Trenutno vlada zabrinutost da bi Bitcoin i kriptovalute slične njemu mogli ugroziti finansijsku stabilnost EU i biti korišteni za kriminalne namjene što je ubrzalo rad na donošenju propisa o reguliranju sektora.
Prijedlog koji je prošle godine bio razmatran od strane Evropske komisije predviđa da bi kripto kompanije morale prikupljati, obrađivati i dostavljati informacije o učesnicima transakcija i takve bi podatke trebali po podnešenom zahtjevu dostavljati nadležnim organima.
Na taj način, lakše bi se identificirale i prijavljivale sumnjive transakcije, zamrzavala digitalna sredstva plaćanja i obeshrabrile visokorizične transakcije.
Coinbase kompanija koja se bavi razmjenom kripto valuta ranije je upozorila kako bi ovaj prijedlog ukoliko se izglasa bio mehanizam nadzora koji bi onemogućio dalje inovacije.
Predviđa se da će se sve transakcije u vrijednosti višoj od 1.000 eura morati evidentirati i o njima obavijestiti nadležne službe. Evropski parlament trebao bi o tekstu prijedloga glasati naredne sedmice na plenarnoj sjednici.
Here is a thread on the negative real-world consequences of these amendments. They are a recipe for disaster.
— Patrick Hansen (@paddi_hansen) March 31, 2022
It is not a question of "if" these personal data honeypots will be hacked, but "when". https://t.co/bFxERcq9XJ