Kako opstati na tržištu
31

Američki stručnjak: Budućnost posla nije u tehničkim vještinama, potrebno je nešto drugo

Piše: B. R.
Ilustracija: Shutterstock
Ilustracija: Shutterstock
Terry Petzold ima 25-godišnje iskustvo u zapošljavanju i trenutno je partner američke kompanije za zapošljavanje u tehnološkom sektoru Fox Search Group.

Ako postoji nešto čega je Petzold svjestan kada je u pitanju kako se zaposliti i istaći se na tržištu rada jeste da su tehničke vještine prolazne. Primjer za to jeste brz razvoj vještačke inteligencije.

"Prije samo dvije i po godine svi su govorili: 'Moramo zaposliti programere'. Čak sam i sa svojom djecom razgovarao o tome: 'Možda bismo trebali ići kuda ide gomila programera'. Ni šest mjeseci kasnije, pojavio se (alat vještačke inteligencije) ChatGPT, a sada programiranje nije budućnost", mišljenja je Petzold.

Napomenuo je da je sigurno da je posjedovanje digitalnih vještina važno za radnike u različitim industrijama i na karijernom nivou. Naime, kako je izjavio, ako se bavite marketingom, onda morate razumjeti tehnologiju.

No, s obzirom na to da kompanije mogu obučiti radnike da nauče razvijati tehnologiju koju će koristiti u poslu, menadžeri su najviše zainteresirani, kako je ukazao, za zapošljavanje onih koji imaju drugačije vještine.

"Reći ću vam gdje je budućnost. To nije nužno u tehnološkom sektoru. To je u mekim vještinama (soft skills). To je u emocionalnoj inteligenciji", naglasio je Petzold.

Potraga za mekim vještinama kao potraga za uspješnim zaposlenicima

Emocionalna inteligencija je sposobnost upravljanja vlastitim osjećajima i osjećajima onih kojima smo okruženi, što vas može učiniti boljim u izgradnji ljudskih odnosa i liderstvu na radnom mjestu. Petzold je istakao da kandidati za posao s odličnim tehničkim vještinama zaista uspijevaju kada mogu pokazati visoku emocionalnu inteligenciju.

Naime, kako je naveo, kompanije traže one koji mogu raditi ključne stvari kao što su:

  • Upravljanje informacijama i davanje konstruktivnih povratnih informacija;

  • Upravljanje konfliktima;

  • Vođenje neodloživih razgovora;

  • Sposobnost uvjeravanja drugih;

  • Učinkovito predstavljanje ideja.

Kako je obrazložio Petzold, opća emocionalna inteligencija je povezana s komunikacijom i sposobnošću prolaženja kroz izazove, a da se pritom prođe nepovrijeđen, piše CNBC.