Njemački poslodavci protiv povećanja minimalca u ugostiteljstvu: Iznos koji bi im bio "katastrofa"
Mammel i njen suprug vode restoran i bar u Tubingenu. Ostali ugostitelji, koji su više fokusirani na hranu, bili bi u mnogo lošijoj poziciji. No, kako je konstatirala Mammel, primjećuju da stvari iz mjeseca u mjesec postaju sve teže.
Pogoršanje situacije se ogleda u tome da je vraćena stopa PDV-a od 19 posto na restoransku hranu i da se mijenjaju potrošačke navike usljed inflacije. Mammel je napomenula da bi rast minimalne satnice značio više novca radnicima, ali da je predloženo povećanje preveliko.
Ugostitelji strahuju za mušterije
Mammel smatra da se malo više vremena mora dati privredi, a ne tako brzo povećati plate. Često radi s onima koji izvršavaju male poslove, među kojima su studenti, a koji imaju minimalnu satnicu. Ukazala je da je za spomenute radnike potrebna mukotrpna obuka, ali nakon koje se i dalje ne smatraju kvalifikovanim radnicima.
"Ako nekvalifikovanim radnicima počnemo plaćati 15 eura, koliko ću onda plaćati kvalifikovane radnike - 20 eura, 25 eura? Koliko bi trebalo da košta pivo - osam ili devet eura? Onda više niko neće ići u bar. Umjesto toga, ljudi će kupovati kutiju piva i piti ga kod kuće", navela je Mammel.
Otpor poslodavaca i ekonomista
Dok ministar Heil ima podršku sindikata, poslodavci i ekonomisti se protive ovoj mogućnosti. U Njemačkom ekonomskom institutu su ovaj prijedlog ocijenili kao nespretnom predizbornom kampanjom. Napomenuli su da postoji nezavisna komisija za utvrđivanje iznosa minimalne satnice, piše portal tagesschau.