Kako riješiti građevinski spor: "BiH treba crnu listu onih koji krše propise"
Međunarodna trgovačka komora (ICC) Hrvatska je organizator Konferencije, a generalni sponzor je Vanjskotrgovinska komora Bosne i Hercegovine (VTK BiH). Za naglasiti je da je ova konferencija bila isključivo posvećena javnim građevinskim projektima.
Glavna tajnica Hrvatske gospodarske komore (HGK) i ICC Hrvatska Marina Rožić je navela da su učesnicima konferencije predstavljena ICC-ova arbitražna pravila i alati. Ukazala je na ono što je važno u svakom projektu.
"Ta pravila spadaju u vrh međunarodnih pravila za rješavanje investicijskih i trgovačkih sporova. Važno je da u svakom projektu od početka, uz naručitelja i izvođača radova, učestvuju i inženjeri, projektanti, kako bi svako od njih dao doprinos. Kada se dogodi spor, onda je to posljednja faza. Zbog toga je potrebno učiniti sve da se raspodijeli rizik i odgovornost te utvrde sve faze projekta koje će dovesti do njegove uspješne realizacije", izjavila je Rožić.
Advokatica Arnela Ramić je napomenula da se arbitražom kao alternativnim mehanizmom za rješavanje sporova podstiču investicije. Ocijenila je da je korištenje propisa Međunarodnog saveza inženjera konsultanata (FIDIC) jedno od najboljih rješenja za rukovođenje javnim građevinskim projektima.
"Bh. tržište je itekako spremno i mi nismo na početku prihvatanja ovih praksi. Dakle, stručnjaci su prije 15 godina počeli koristiti FIDIC, tako da je Bosna i Hercegovina po ovom pitanju u ravni s ostalim državama Zapadnog Balkana", rekla je Ramić.
Podsjetila je da se korištenje FIDIC ugovora savjetuje i zbog potencijalnih izazova u realizaciji projekta. No, prema njenim riječima, da bi se FIDIC ugovorio, administracija mora biti dobra. Saglasna je da u Bosni i Hercegovini mora postojati crna lista svih onih koji krše propise u realizaciji građevinskih projekata.
"Potrebno je imati crnu listu. Moralni i etički principi su najvažniji za dobru izvedbu projekta. U svakoj državi postoji crna lista kompanija i to bi bilo korisno nama u Bosni i Hercegovini", konstatovala je Ramić.
Potpredsjednica Globalne komisije ICC-a za arbitražu Aisha Nadar je napomenula da dobro upravljanje građevinskim projektima u konačnici znači kvalitetne ceste, čistu vodu, učinkovitu trgovinu i sve ostalo što je od javnog interesa.
Predsjednica ICC Hrvatska Jasminka Čorda Truhar je rekla da je ICC-ov cilj u narednih 100 godina alternativno rješavanje sporova. Naglasila je da je cilj svih strana uključenih u realizaciju građevinskih projekata da svi budu pobjednici, a ne gubitnici. Izdvojila je neke od razloga zašto je arbitraža dobra za rješavanje sporova u građevinarstvu.
"Arbitraža je brža od sudova zbog toga što arbitražna pravila insistiraju na jednoj dobroj dinamici i dobrom vođenju tih sporova. Stranke su te koje utječu na sastav arbitražnog suda. Državni sudovi su naprosto opterećeni, što je slučaj u Hrvatskoj, a vjerujem i u Bosni i Hercegovini. Arbitražom se dobija specijalizirani tim za rješavanje spora. Sve strane moraju biti aktivne u arbitražnom postupku kako bi se dobilo brzo rješenje", navela je Čorda Truhar.
Kako je izjavila, bolje je arbitražom riješiti spor što prije nego čekati 10 godina da to sud učini.