Proizvodnja automobila u Velikoj Britaniji pala na najniži nivo u posljednjih 65 godina
Iz SMMT-a su rekli da su brojke sumorne, uglavnom zahvaljujući globalnoj nestašici mikročipova i poremećajima uzrokovanim pandemijom koronavirusa. Rečeno je da postoji optimizam za budućnost, uz najavu novih investicija vrijednih skoro 5 milijardi funti. Međutim, upozorava se da bi visoki troškovi energije mogli biti izazov za proizvođače automobila ove godine.
Nade da će se proizvodnja automobila oporaviti u 2021. potpuno su propale. Prema podacima SMMT-a, nešto manje od 860.000 novih automobila napustilo je fabrike u Velikoj Britaniji prošle godine. To je bilo čak i manje nego 2020. godine, kada su prvi val covida i povezana blokada prisilili nekoliko tvornica da se zatvori.
Proizvodnja je prošle godine bila 6,7 posto manja nego 2020. godine i punih 34 posto ispod nivoa prije pandemije. Glavni razlog za pad, navodi SMMT, bio je ozbiljan nedostatak poluprovodnika ili kompjuterskih čipova.
Moderan automobil ima složenu elektroniku i može koristiti između 1.500 i 3.000 čipova za upravljanje stavkama kao što su sistemi za upravljanje motorom, kontrola emisija, sigurnosni uređaji i navigacijski sistemi. Međutim, postojali su i drugi faktori koji su uticali na proizvodnju. To uključuje široko rasprostranjeno odsustvo osoblja jer su radnici bili primorani da odu u izolaciju, kao i uticaj zatvaranja Hondine fabrike u Svindonu.
Izvršni direktor SMMT-a Mike Hawes priznao je da je to bila turobna godina. No, sugerisao je da "uprkos jadnoj godini postoji optimizam", uglavnom zbog najave planiranih novih investicija od 4,9 milijardi funti, od kojih su mnoge u električna vozila ili tehnologiju. To je, kako je rekao, potaknuto potpisivanjem sporazuma o Brexitu s EU, nakon pet godina pada investicija. Dodao je da Velika Britanija "još uvijek igra nadoknađivanje" nakon dugog perioda neizvjesnosti vezanog za Brexit.
"Industrija je učinila sve što je mogla da bude spremna za nove trgovinske aranžmane nakon Brexita i uglavnom je to bilo relativno glatko. To je ipak izazvalo dodatne troškove, jer iako smo mogli imati koristi od dogovora koji imamo sa EU, a koji izbjegava carine, ne izbjegava druge tarifne barijere i dodatnu administraciju koja je zahtijevala dodatne ljude i dodatne troškove za sve, bilo da izvozite ili uvozite", rekao je Hawes za BBC.
Za britansku automobilsku industriju, pandemija je došla u pogrešno vrijeme. Proizvodnja automobila je već padala, a neizvjesnost Brexita činila je proizvođače nevoljnim da ulažu u Britaniju u vrijeme kada su pravili velike planove za novu generaciju električnih vozila.
Trgovinski sporazum s EU riješio je taj problem, ali došao je usred izbijanja covida koji je pokrenuo val novih problema. Nedostatak kompjuterskih čipova je globalan i proizvođači širom svijeta se bore s tim. Međutim, u vrijeme kada se britanska automobilska industrija trebala fokusirati na nadoknađivanje izgubljenog terena, prepušteno joj je upravljanje krizom. Protekla godina je bila zaista mizerna za ovaj sektor, piše BBC.
Ipak, sada dolaze nove investicije i taj zamah sada mora biti održan ako Velika Britanija zaista želi postati sila na novom tržištu električnih vozila.
Uprkos opštoj slabosti u industriji, u međuvremenu je proizvodnja električnih i hibridnih automobila porasla za skoro 30 posto i činila je skoro četvrtinu svih proizvedenih automobila.
Proizvodnja kombi vozila, koja postaje sve važniji dio britanske automobilske industrije, također je bila jaka, a proizvodnja se oporavila na samo 3 posto ispod nivoa prije pandemije. Potražnja za ovim vozilima raste zbog popularnosti online kupovine i dostave na kućnu adresu.
Nezavisne prognoze za SMMT sugerišu da će proizvodnja porasti za skoro 20 posto sljedeće godine, na više od milion vozila. Iz organizacija su rekli da je malo vjerovatno da će se industrija vratiti na nivo proizvodnje od prije pet godina, kada je oko 1,7 miliona automobila napustilo fabrike u Velikoj Britaniji, ako ne dođu novi igrači na tržište. To je zbog zatvaranja Hondine fabrike u Swindonu i odluke da se u Vauxhallovoj fabrici u Ellesmere Portu proizvode kombiji umjesto automobila.
U međuvremenu, očekuje se da će nedostatak čipova ostati faktor u prvom dijelu ove godine, ali će nakon toga postati lakši. Međutim, industrija će se vjerovatno suočiti sa još jednim, vrlo značajnim izazovom - brzim rastom troškova energije.