Ženska mentorska mreža
169

Senada Olević: Mentorisanje je vrlo značajno u profesionalnom razvoju mlade osobe

R. D.
Senada Olević
Senada Olević
Senada Olević je prepoznatljivo lice na bh. poslovnoj sceni. Na čelu je Uniqa osiguranja, koje godinama niže uspjehe na tržištu osiguranja i jedno je od vodećih osiguravajućih društava na tržištu BiHm kao i lider na tržištu životnih osiguranja.

Senada je svoju poslovnu karijeru započela u bankarskom sektoru, u kojem je stekla ogromno znanje i vještine radeći na više različitih pozicija, gradeći tako svoju karijeru. Ova diplomirana ekonomistica i magistrica poslovne psihologije rado se priključila projektu Ženske mentorske mreže i tokom protekle godine prenijela dio svojih iskustava mentorini s kojom je radila. Njena razmišljanja o mentoringu i njegovom značaju podijelit ćemo s vama u narendim redovima.

Kako sama institucija "mentorisanja" utječe na razvoj jedne profesionalne karijere?

Mentorisanje smatram vrlo značajnim u profesionalnom razvoju mlade osobe. Ono ubrzava proces razvoja mladih osoba na početku profesionalne karijere, potiče sveobuhvatno učenje i lični razvoj osobe. Mentorisanjem se može pružiti značajna razvojna podrška mladima pri susretu s novim poslovnim izazovima. Osim toga, može se pružiti sigurnost i biti izvor znanja na bazi već stečenih znanja i iskustava u profesionalnom razvoju osobe koja mentoriše, što svakako utječe pozitivno i na razvoj samopouzdanja i zadovoljstvo mentorisane osobe poslom koji obavlja, a može pomoći u bržem ostvarivanju poslovnih ciljeva. Pored toga, kroz ulogu mentora mlada osoba može dobiti i povratno mišljenje na svoje ideje o svom profesionalnom razvoju, te možda lakše donijeti odluku o svom daljnjem poslovnom opredjeljenju. S druge strane, mentori također imaju priliku prenositi svoja znanja i iskustva i imaju priliku sagledati šta su očekivanja mlađih kolega od njihovog poslovnog okruženja, šta ih najviše motiviše u poslu i opredjeljuje u maksimiziranju njihovog doprinosa u ostvarivanju ciljeva radnog okruženja.

Koji su glavni faktori koji utječu na profesionalni razvoj jedne mlade osobe te da li su oni drugačiji kod nas nego drugdje?

Vrlo bitna pretpostavka koja se i podrazumijeva jeste volja i želja mlade osobe za sticanjem znanja i učenjem, ali i kompatibilnost vrijednosti, korporativne kulture poslovnog okruženja, spram vrijednosti i očekivanja mladih osoba. Dodatno je bitno da li poslovno okruženje svojom poslovnom politikom potiče edukaciju, rast i razvoj ljudi, prepoznaje, cijeni i vrjednuje angažman i potencijal pojedinca.

U kojoj mjeri i kakvog značaja su ovi faktori u pojedinim poslovnim okruženjima i kod nas, zavisi od politika i poslovne strategije, vizije i misije poslovnog subjekta.

Vjerujem da i kod nas postoji dovoljno prostora za mlade ljude da u određenim poslovnim sredinama ostvare zavidan profesionalni razvoj i karijeru, uz svoj kompetentan angažman i doprinos ciljevima poslovnog subjekta.

Da li ste vi u svojoj karijeri imali nešto slično?

U formalnom smislu definisano kao mentorstvo ne, ali svakako u periodu početaka svog profesionalnog razvoja, ali i kasnije postojale su osobe od kojih sam učila i koje su pozitivno utjecale na moj profesionalni razvoj.

Kako vidite Žensku mentorsku mrežu (ŽMM) i njene ciljeve te dosadašnju praksu?

Smatram vrlo dobrom idejom inicijativu kreiranja Ženske mentorske mreže, s jasnim ciljevima jačanja potencijala i doprinosa i utjecaja žena u poslovnom okruženju. Program mi izgleda jako dobro osmišljen, a prema feedbacku i reakcijama učesnica programa, posebno mentorina, rekla bih da su vrlo zadovoljne i da im je program vrlo koristan. Osim efekta profesionalnog razvoja mladih žena, Ženska mentorska mreža pruža i mogućnost ženama mentorima za razmjenu iskustava iz različitih poslovnih domena te na taj način i jačanje i međusobnu podršku u poslovnom smislu.

Ženska mentorska mreža je jedinstven mentorski program koji okuplja više od 100 poslovnih žena, s jedne strane iskusne liderice koje nesebično dijele svoja znanja i iskustva, a s druge strane mlade žene u početnoj fazi karijere. Cilj programa je da im olakša napredovanje i omogući da se lakše izbore s preprekama koje ih očekuju. Ženska mentorska mreža je koncipirana idejom da postane redovan godišnji program razmjene znanja iskusnih liderica iz različitih industrija i poslovnih segmenata. Inicijatorice programa su Sanela Pašić, predsjednica Uprave Addiko Bank Sarajevo i Sabina Softić, direktorica Deloitte BH.