Stručnjaci predviđaju veći pad ekonomije nego za vrijeme velike krize 2008. godine
Tada su duboko ukorijenjeni problemi u bankarskom sistemu zajedno sa problemima na tržištu uzrokovali veliki finansijski pad u svijetu.
Ovaj put ekonomisti upozoravaju da slijedi još dublji pad. Ekonomistica sa Oxforda Kathy Bostjancic kazala je da ekonomisti sada očekuju najveće smanjenje rasta BDP-a koje smo ikada vidjeli.
"To će biti kao da smo s litice pali u crnu rupu, pad će biti toliko dramatičan i biće prisutan u svim sektorima", rekla je ona.
Po čemu se razlikuje ova kriza?
Ekonomisti su 2008. godine rekli kako je globalno tržište izmučeno i da je bankarski sistem zamrznut, ali da se ništa nije promijenilo u realnom sektoru. Potrošači su i dalje mogli trošiti novac, trgovina i turizam su bili netaknuti, no ovaj put globalna ekonomija je zaustavljena. Koronavirus je ekonomiju doveo do toga da sama sebe stavi u komu. Smrtonosni virus je zatvorio luke, avione, škole i kancelarije, a preporučena društvena distanca i samoizolacija onemogućili su putovanja, odlazak u restorane, u kupovinu i slično.
No, lijek postoji i krije se u rješenjima izlaska iz velike ekonomske krize 2008. godine.
Da bi lakše oživjeli ekonomiju, banke poput američkih Federalnih rezervi snižavaju kamatne stope i otkupljuju dug kako bi taj novac dodale kao gotovinu u finansijski sistem.
"Mnoge stvari koje FED radi sada naučeno je još za vrijeme velike finansijske krize 2008. godine. Oni sada znaju kako treba da rade, agresivni su i rade dobro", rekla je Kathy Bostjancic.
Još jedna lekcija naučena iz 2008. godine jeste da vlade treba da potroše milijarde, ogroman novac kako bi pokrenule ekonomiju jer je realni sektor trenutno u rukama zdravstvene krize.