Djeca u pandemiji: Da li su potrebne posebne zabrane i koje su moguće posljedice
Većina zemalja, kao i naša, zatvorila je vrtiće, škole i univerzitete, ali poštujući podatak Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) da djeca nisu rizična grupa, nisu otišla ka potpunim zabranama razmišljajući se sve više o dugoročnim posljedicama koje duži boravak u zatvorenom prostoru može izazvati.
Potpuna ograničenja kretanja djece postoje samo na prostorima koja su uvela potpuni karantin i zabranila kretanje svima.
U susjednoj Srbiji nadležni nisu propisali nikakve zabrane kretanja za djecu te ih po pitanju koronavirusa tretiraju kao i odrasle, a u Hrvatskoj postoji ograničenje za maksimalno dvoje djece koja moraju biti na udaljenosti od dva metra.
U Zagrebu su ograđena sva dječija igrališta, a ministar unutaršnjih poslova i voditelj Nacionalnog stožera civilne zaštite Davor Božinović u utorak je, nakon što je pao snijeg, upozorio roditelje da ne puštaju djecu na ulicu kako bi uživali u zimskim radostima, jer će ih policija vratiti kući.
"Nije vrijeme za snježne radosti. Molim roditelje i sve koji misle snježni dan iskoristiti za zabavu i razonodu, da od toga odmah odustanu. Nadležne institucije će ih spriječiti i poslati doma", poručio je ministar.
Psihologinja Nermina Vehabović-Rudež za portal Klix.ba kaže kako razumije da je zbog straha od virusa i procjene da nećemo moći odgovoriti na pandemiju određena ta mjera, ali da utjecaj na djecu može biti vrlo stresan, jer djeca trebaju puno kretanja i zabave na otvorenom.
Danas se milioni ljudi mole na 'socijalno distanciranje' kako bi se zaustavilo širenje koronavirusa. Sva djeca i porodice se mole da ostanu kod kuće, i izbjegavaju rukovanje ili bilo kakav bliski kontakt sa drugima. Ovakve mjere predostrožnosti vam se možda čine okrutnim... pic.twitter.com/EZRtLUs3gp
— UNICEF BiH (@UNICEFBiH) March 25, 2020
Kada je riječ o mladim između 12 i 18 godina, dodaje, oni su u vrlo zahtjevnom periodu adolescencije, imaju potrebu za slobodom, zabavom, mladalačkim vezama, a to je sada sve zaustavljeno i sigurno će izazvati psihološke reakcije kao što su anksioznost, depresivnost, agresija, sampovređivanje...
"Posebno ako znamo da mladima treba i malo odmaka od roditelja, upravo iz razvojnih razloga, a to sada nije moguće. Šta je rješenje? Što više uputa roditeljima kako da pomognu djeci da osmisle vrijeme u kući... Za mlade treba ponuditi mogućnosti za kontakte s psiholozima preko Instagrama, maila, Skypea itd. Dakle, očekivati je da će izolacija za djecu i mlade ljude imati psihološke posljedice, zato se roditelji, nastavnici, profesori i psiholozi trebaju aktivno uključiti da umanjimo te posljedice", kazala je ona.
Posebno napominje da neka djeca i mladi žive u vrlo lošim porodičnim odnosima i da već imaju određene psihološke smetnje te da izolacija to može produbiti i pojačati.
Još jedan od detalja zabrane kretanja mlađih od 18 godina koji je naišao na negodovanje javnosti je i da roditelj ni u automobilu ne smije voziti dijete. Postavlja se pitanje logičnosti takve zabrane s obzirom na to da se radi o članovima porodice koji žive zajedno.