Opoziciona vlast
118

Startne pozicije za izbore: Kako je SBB došao u situaciju da vlast drži "u šaci"

S. Hambo
Foto: Arhiv/Klix.ba
Foto: Arhiv/Klix.ba
U nesigurnom plutajućem brodu političkih stranaka ka neizvjesnim izborima već se naziru strategije pojedinih stranaka koje su u startu pokazale da je vlast na klimavim nogama.

U kontekstu stranaka koje su prve počele određenu vrstu kampanje za izbore je SBB. Njen lider Fahrudin Radončić se povukao iz državne vlasti nakon nepunih šest mjeseci od konstituisanja Vijeća ministara. Državna vlast takoreći nije kako treba počela ni raditi, a već sada moraju ispočetka. Mjesecima se bave sami sobom biranjem i preispitivanjem ministara. Povlačenje Radončića oduzet će još minimalno mjesec dana, ali i otvoriti neka druga pitanja.

Skoro 20 mjeseci se čeka na imenovanje nove Vlade FBiH, u koju sada SBB neće. Ta stranka ima svoje ministre u postojećoj Vladi zajedno sa SDA i HDZ-om, ali sudeći prema dosadašnjim potezima, Radončić nema ništa protiv raspuštanja trenutne Vlade. Opozicioni potezi stranke na vlasti u najnezavidniji položaj dovode njihove koalicione partnere, a to su SDA i DF. SDA je sada razapeta između borbe za očuvanje stabilnosti vlasti na svim nivoima, DF nema neki poseban izlaz osim prilagođavanja potezima SDA, dok je SBB sebi raščistio prostor držeći u rukama sve poluge da može kontrolirati vlast, uslovljavati ih i tjerati da se prilagođavaju njegovoj strategiji.

To je, reklo bi se, vječna pozicija stranaka koje su neka vrsta vage u vladajućoj koaliciji. Nakon izbora 2018. godine pozicija SBB-a nije bila za poželjeti. Ipak, političkim kalkuliranjem postali su važan kotačić koji je omogućio vodećoj SDA da formira vlast. To se dogodilo kod, za SDA dugo najavljivanog i očekivanog preuzimanja vlasti u Kantonu Sarajevo, osiguralo je stabilnost u nastavku funkcioniranja stare Vlade FBiH, jer o novoj niko nije ni razmišljao, te je u konačnici značilo formiranje državne vlasti. Istina, SDA je sama uz SNSD i HDZ mogla u državnu vlast, ali su u cilju jačanja svog bloka u vlast uveli i DF i SBB.

Foto: Klix.ba
Foto: Klix.ba

I šta se sada dešava? U iščekivanju lokalnih izbora teško je očekivati da će se neko usuditi i krenuti u konačno formiranje nove Vlade FBiH. Također je zanimljiva pozicija Kantona Sarajevo gdje SBB također sve drži u svojim rukama. Ukoliko se povuku, vlast će postati samo tehnička, bez konkretnih projekata. Rekonstrukcija ili neka nova kombinatorika s nekim drugim strankama je gotovo pa nemoguća jer stranke "Četvorke" teško da će ponovo u neko partnerstvo sa SBB-om, a vjerovatno nisu ni zainteresirane da se bave tim pitanjem u jeku priprema strategija za lokalne izbore.

Tako se SBB povukao na komotnu teritoriju gdje se jasno nazire da će svoju izbornu strategiju dobrim dijelom bazirati na priči o rješavanju migrantske krize. S druge strane izbjeći će odgovornost pozicije vlasti, a paralelno se u velikoj mjeri još pitaju i bez njih se ništa ne može usvojiti ni u FBiH, niti u kantonima gdje participiraju u vlasti. Za SBB bi se moglo reći da su stranka koja se može opisati sintagmom opoziciona vlast.

Sve ukazuje na to da će takvi odnosi biti konstanta i tokom ljeta, a u praksi bi to značilo da za građane nema konkretnih projekata s obzirom na to da će dominirati političke teme.