Šahovski potezi
70

Šta je ruski uslov za nastavak sporazuma o žitu i da li će Zapad udovoljiti Putinu?

V. K.
Vladimir Putin (Foto: EPA-EFE)
Vladimir Putin (Foto: EPA-EFE)
Iako je nakon napada na rusku crnomorsku flotu Moskva najavila povlačenje iz sporazuma o žitu, nakon četiri dana dogovoren je nastavak provedbe ovog važnog sporazuma. Međutim, postavlja se pitanje, da li je Rusija dobila nešto zauzvrat?
Veliku ulogu u povratku Rusije u ovaj sporazum ponovno je odigrala Turska čiji je predsjednik Recep Tayyip Erdogan isposredovao dogovor u kojem je naglašeno kako će se besplatno isporučivati žito iz crnomorskih luka zemljama u Africi.

"Putin je pohvalio posredničke napored Turske da se sporazum vrati na pravi put kao i Erdoganovu neutralnost u sukobu u cjelini", naveli su ruski mediji.

Iako se Rusija vratila u sporazum nakon četiri dana "drame", činjenica je kako sporazum u izvozu žita ističe 19. novembra ove godine što znači da je zemljama ostalo još 14 dana da dogovore uslove o produženju sporazuma koji je važan kako za Rusiju i Ukrajinu, tako i za ostatak svijeta.

Glasnogovornik ruskog predsjednika Dmitrij Peskov izjavio je kako odluka Moskve da se vrati u sporazum ne mora značiti i namjeru da je Rusija spremna da produži važenje sporazuma i nakon 19. novembra.

"Do 19. novembra, prije donošenja odluke o nastavku učešća, bit će potrebno dati sveukupnu ocjenu efikasnosti posla, procjenu kako su sve strane implementirale sporazum. Nakon toga, doći će do određenih odluka. O ovoj temi tek trebamo razgovarati", rekao je Peskov.

Ukidanje sankcija

Kao što je već poznato od ranije, glavni problem za produžavanje sporazuma mogla bi predstavljati činjenica da Rusija, zbog sankcija, ima problem s izvozom hrane i đubriva na svjetska tržišta.

Međutim, postoji mogućnost da se i ova odluka promijeni. Naime, novinska agencija Reuters je objavila informaciju u kojoj se navodi kako je Rusija pred Zapad i Ujedinjene nacije postavila jedan uslov za produžavanje sporazuma - ukidanje sankcija državnoj Rosselhozbanci.

"Četiri izvora čiji se identiteti ne mogu otkriti rekli su da Rusija traži od zapadnih zemalja da dozvolje državnoj Rosselhozbanci da obnovi odnose s drugim bankama, uprkos zapadnim sankcijama. To bi omogućilo banci, koja do sada nije imala veliku ulogu u međunarodnoj trgovini životm, da obrađuje plaćanja za rusko žito i druge prehrambene proizvode", naveli su Reutersovi izvori.

Prije uvođenja sankcija, ovakva plaćanja obavljale su međunarodne banke i podružnice ruskih banaka koje su uglavnom smještene u Švicarskoj.

Da li će Rosselhozbanka biti izuzeta iz sankcija? (Foto: Shutterstock)
Da li će Rosselhozbanka biti izuzeta iz sankcija? (Foto: Shutterstock)

Kako navode izvori iz Ujedinjenih nacija, o ukidanju pojedinih sankcija kojima bi se olakšalo plaćanje ruske hrane i đubriva preko Rosselhozbanke, ruski zvaničnici razgovaraju sa zvaničnicima Evropske unije i drugim stranama.

"Za sada nije poznat odgovor druge strane na ovaj prijedlog Rusije", piše Reuters.

Do datuma isteka sporazuma ostalo je još malo vremena, a pitanje izvoza žitarica postalo je jedan od glavnih problema kako za Rusiju i Ukrajinu, tako i za druge zemlje i organizacije koje sve češće potenciraju upravo produžavanje sporazuma.

Produžavanje sporazuma vjerovatno će biti jedna od glavnih tema i na samitu zemalja G20 koji bi se trebao održati 15. i 16. novembra u Indoneziji.

"Hajde da ovo pitanje pokrenemo na samitu G20 u Baliju. Šta je plan i hoćemo li žito i đubrivo slati u razvijene zemlje ili ćemo ga slati u nerazvijene siromašne zemlje", rekao je turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan nakon razgovora s generalnim sekretarom UN-a Antoniom Guterresom.

Iako zapadni zvaničnici još uvijek nerado govore o ukidanju sankcija Rusiji, pitanje izvoza žita mogao bi natjerati lidere da sjednu za stol i donesu odluke koje bi na stranu stavile trenutne razlike i sankcije, a sve zbog višeg cilja koji se tiče izvoza prijeko potrebnih žitarica.