Nekako s proljeća
37

Evropski put do Brisela ne vodi preko Minska: Sedam ključnih dana za bh. vlast

Piše: Semir Hambo
Dodik u Minsku posjetio fabriku za proizvodnju autobusa (Ilustracija: A. L./Klix.ba)
Dodik u Minsku posjetio fabriku za proizvodnju autobusa (Ilustracija: A. L./Klix.ba)
Iako će odluka o dobijanju statusa pregovarača s Evropskom unijom za BiH biti poznata krajem marta, već krajem februara moći će se ocijeniti ima li se naša država čemu nadati.

Naime, krajem februara, odnosno tri sedmice prije sjednice Evropskog vijeća državama članicama mora biti dostavljen izvještaj o napretku, kojeg će onda krajem marta razmatrati Evropsko vijeće. U međuvremenu je BiH ispunila obavezu za otpočinjanje pregovora sa Frontexom te je usvojen Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti. Da bismo dobili zeleno svjetlo potrebno je još usvojiti i Zakon o sudovima BiH i Zakon o sprečavanju sukoba interesa.

U teoriji to izgleda tako jednostavno, no spomenuta dva zakona i nisu baš jedina prepreka za otvaranje pregovora sa EU. Na usvajanje ovih zakona bezuslovno pristaje uglavnom samo Trojka, dok SNSD i HDZ imaju dodatna uslovljavanja.

SNSD želi priču na stolu o izbacivanju stranih sudaca iz Ustavnog suda. Također, žele i da sjedište Apelacionog suda BiH bude u Banjoj Luci, a ne u Istočnom Sarajevu. S druge strane HDZ-u je crvena linija Izborni zakon, odnosno način izbora člana Predsjedništva iz reda Hrvata, uz smjenu članova CIK-a.

Sedam dana za ključne odluke

Teoretski pred bh. vlastima je još efektivno sedam dana da pokušaju usaglasiti sve, ukoliko žele da Evropska komisija uslovnu odluku o početku pregovora promijeni u bezuslovnu.

U međuvremenu na sceni već vidimo prebacivanje odgovornosti i traženje alibija u slučaju neuspjeha. U tom smislu je najaktivniji Milorad Dodik, koji i iz Bjelorusije, gdje se nalazi u službenoj posjeti, traži izgovor optužujući Trojku za mogući neuspjeh na EU putu kazavši da je "lopta" u dvorištu Trojke.

A Dodik će biti zadovoljan samo ako od Trojke dobije zeleno svjetlo za izbacivanje stranih sudija, ako dobije sjedište Apelacionog suda u Banjoj Luci.

HDZ će zadovoljan biti samo ako im Trojka pristane da se član Predsjedništva iz reda Hrvata bira tako što bi uslov bila pobjeda kandidata u tri od pet kantona sa hrvatskom većinom. Tako suštinski evropski put iz pozicije SNSD-a i HDZ-a zavisi od njihovih zahtjeva ma koliko se i Dodik i Čović hvalili evropskom orijentacijom.

Krajme prošle sedmice radne grupe stranaka iz državne vlasti su trebale usaglasiti većinu detalja, barem je tako najavljeno nakon posljednjeg sastanka državne koalicije. No, da li se to i desilo nema nikakvih naznaka.

Dupla igra Milorada Dodika

Tako je i paradoks da Dodik na druge preusmjerava krivicu za moguću propast otvaranja pregovora porukama iz Bjelorusije.

Podsjetimo, od prošle godine vlast u RS-u je usvojila nekoliko zahtjeva koji podrivaju državu. Z ajedan od tih se Dodiku i sudi. Nekoliko zakona je i u proceduri, popuz Zakona o referendumu, zatim formiranje entitetske izborne komisije. Zatim u proceduri je i zakon o imunitetu, koji će ako se usvoji u konflikt staviti državni i entitetski krivični zakon.

Drugim riječima Dodik Evropskoj uniji daje mrvice na državnom niovu, dok u entitetu radi sve suprotno mimo države. U takvom ozračju BiH čeka otvaranje pregovora sa EU iako sam adržava na unutrašnjem planu nema kontrolu procesa.