Grupa F
284

Portugal razbio Tursku i prošao u osminu finala Eura

H. H.
Nogometna reprezentacija Portugala ubjedljivo je savladala Tursku rezultatom 3:0 u okviru 2. kola grupe F Evropskog prvenstva i osigurali su prvo mjesto i plasman u osminu finala.

Portugalci su dominirali od starta utakmice, a za samo sedam minuta uspjeli su riješiti pitanje pobjednika.

Prvo je u 21. minuti Bernardo Silva postigao lijep gol udacem s desetak metara, a već u 28. minuti Akaydin je postigao bizaran autogol za 2:0.

Turska je bila nemoćna da bilo šta uradi u ovoj utakmici, a konačnih 3:0 u 56. minuiti postavio je Bruno Fernandes na nesebičnu asistenciju Ronalda.

Ronaldo je ovom asistencijom postao najbolji asistent svih vremena na Eurima sa sedam asistencija, a od ranije je i najbolji strijelac sa 14 golova.

Portugal je tako kolo prije kraja osigurao prvo mjesto i protiv Gruzije u posljednjem kolu grupne faze neće imati rezultatski imperativ, dok će Turska u direktnom okršaju sa Češkom odlučivati o prolasku dalje.

Rezultat i strijelci:

Turska - Portugal 0:3 (Silva 21', Akaydin 28' a.g., Bruno Fernandes 56')

Utakmica Turska - Portugal iz minute u minutu:

Kraj utakmice

85' - Pet minuta do isteka regularnog dijela utakmice.

76' - Čini se da je ovdje sve gotovo. Portgugal će ovom pobjedom već sada osigurati prvo mjesto i prolaz.

67' - Bez uzbuđenja nakon trećeg gola Portugala.

Turska - Portugal 0:3 (Bruno Fernandes 55' )

55' - GOOOOOOOOOOOL! Bruno Fernandes za 3:0. Ronaldo je bio nesebičan i uposlio je Brunu kojem nije bilo teško da na prazan gol pogodi.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme.

Kraj prvog poluvremena

Turska - Portugal 0:2

40' - Finiš prvog poluvremena. Portugal potpuno kontroliše utakmicu.

31' - Konačno su prijetili i Turci. Kerem Akturkoglu je uputio dobar šut, ali Diogo Costa je sjajnom obranom zaustavio njegov pokušaj.

Turska - Portugal 0:2 (Akaydin 29' a.g.)

29' - GOOOOOOOOL! Već je 2:0 za Portugal nevjerovatnim autogolom. Akaydin je pokušao vratiti loptu istrčalom golmanu i ona je završila u mreži. Potpuno bizarno.

[TWITTER]1804553177380917363[/TWITTER]

Turska - Portugal 0:1 (Bernardo Silva 21')

21' - GOOOOOOOOOOOL! Bernardo Silva dovodi Portugal u vodstvo. Bila je to dobra i brza akcija. Mendes je odigrao povratnu loptu za Silvu koji je pogodio s desetak metara.

20' - Dobar napad Turske, ali Pepe izvanrednom intervencijom spašava potencijalno opasnu kontru.

15' - Igra se u dobrom tempu, ali i dalje bez šansi.

6' - Dobar napad Turske. Aktürkoğlu je zamalo zakasnio na drugoj stativi nakon ubačaja s desne strane. Bilo je voema opasno.

5' - Portugal je od početka krenuo ofanzivno i bilježimo pokušaje Ronalda i Bruna Fernandesa.

1' - Počela je utakmica u Dortmundu. Eventualni pobjednik će već sada osigurati prolazak dalje, dok bi remi trebao biti dovoljan objema selekcijama.

17:55 - U toku je intoniranje nacionalnih himni, a glavni sudija je Nijemac Felix Zwayer.

17:50 - Gunok, Muldur, Yildiz i Guler ostali su na klupi Turske uprkos pobjedi u prošlom kolu protiv Gruzije 3:1.

S druge strane, Palinha je u sastavu umjesto Dalota.

17:45 - Poznati su i sastavi timova, a u turskoj ekipi napravljene su čak četiri promjene.

Turska: Altay Bayındır, Mert Müldür, Samet Akaydin, Abdülkerim Bardakcı, Ferdi Kadıoğlu, Kaan Ayhan, Hakan Çalhanoğlu, Orkun Kökçü, Yunus Akgün, Kerem Aktürkoğlu, Barış Alper Yıl.

Portugal:: Diogo Costa, Joao Cancelo, Ruben Dias, Pepe, Nuno Mendes, Palhinha, Vitinha, Bruno Fernandes, Bernardo Silva, Rafael Leao, Cristiano Ronaldo.

17:45 - Poštovani čitatelji portala Klix.ba, dobro došli na tekstualni prijenos utakmice grupe F između Turske i Portugala koji se igra u Dortmundu.