Jedna takva hrana kojoj je nauka posvetila posebnu pažnju je borovnica, mala bobica bogata nutrijentima za koju se čini da ima velike prednosti za pamćenje i ukupnu funkciju mozga.
Borovnice su poznate po visokom sadržaju antioksidansa, posebno flavonoida poput antocijana, koji pozitivno djeluju na mozak. Flavonoidi su bioaktivni spojevi koji štite stanice od oksidativnog oštećenja i upale, dva ključna faktora starenja mozga i kognitivne degeneracije. Studije Brigham and Women's Hospital u Bostonu otkrile su da antioksidansi prisutni u borovnicama mogu poboljšati komunikaciju između neurona i stimulirati neurogenezu, odnosno rast novih neurona.
Redovna konzumacija borovnica povezana je s poboljšanjem funkcija kratkoročne i dugotrajne memorije. Ovi mali plodovi također pomažu u poboljšanju plastičnosti neurona, što je ključno za sposobnost mozga da se prilagodi, pohranjuje i preuzima informacije.
Osim što poboljšavaju pamćenje, borovnice pomažu u održavanju dobrog kardiovaskularnog zdravlja i snižavaju krvni pritiska, što je korisno za mozak. Dobar protok krvi je neophodan za optimalno funkcionisanje svih kognitivnih funkcija, uključujući koncentraciju, brzinu obrade i pamćenje.
Borovnice također pozitivno utiču na raspoloženje. Neka istraživanja povezuju njihovu konzumaciju sa smanjenim simptomima anksioznosti i depresije zahvaljujući njihovim protuupalnim i antioksidativnim učincima, koji također mogu imati zaštitno djelovanje protiv dugotrajnih neuroloških poremećaja.