Šta učiniti prije obilnog obroka kako biste izbjegli prejedanje
Bilo da se radi o porodičnom okupljanju ili velikoj večeri, prejedanje tokom velikih obroka može uzrokovati da se osjećate nelagodno, naduto i tromo. Srećom, prejedanje ne mora biti obavezno kada uživate u velikim obrocima.
Umjesto da preskačete obroke ili sebi uskraćujete hranu prije velikog obroka, konzumiranje uravnoteženog doručka koji uključuje proteine, vlakna i zdrave masti može vam pomoći da upravljate apetitom i izbjegnete prejedanje.
"Kada preskočite doručak ili ručak pripremajući se za veliku večeru, na kraju postajete željni hrane i spremni ste za prejedanje", kaže Shelley Balls nutricionistica Consumer Health Digest za Eating Well. Na kraju se osjećate usporeno, naduto i nelagodno.
S tim u vezi, najbolji način da započnete dan jeste uravnoteženim doručkom. To je vaša najbolja strategija da spriječite prejedanje u sljedećem velikom obroku i isporučite nutrijente koji su vam potrebni da budete jaki cijeli dan.
Dobro izbalansiran doručak bogat nutrijentima koji sadrži zdravu kombinaciju proteina, vlakana i zdravih masti pomoći će u kontroli gladi i stabilizaciji šećera u krvi. Ovo vam može pomoći da donesete zdravije izbore tokom velikog obroka. Istraživanja pokazuju da konzumiranje uravnoteženog doručka ujutro pomaže u regulaciji hormona gladi, što sprečava prejedanje i žudnju za hranom kasnije.
"Ušteda prostora za veliki obrok često se izjalovi jer se osjećate previše gladni i van kontrole. Možda ćete jesti brže nego inače i zanemariti signale vašeg tijela o sitosti", navodi Shelley.
Doručak bogat proteinima, vlaknima i zdravim mastima može pomoći da se ovo spriječi. Ovi nutrijenti se sporo probavljaju, što vas čini duže zadovoljnim i pomaže u regulaciji nivoa šećera u krvi. Ovo sprečava skokove šećera u krvi i padove koji često dovode do žudnje.
Jesti dobro izbalansiran doručak znači namjerno uključiti hranu koja će podstaći vaše tijelo, održati vas zadovoljnim i spriječiti prejedanje.
Dajte prioritet proteinima - Proteini su više zasitni od ugljikohidrata jer pomažu u stabilizaciji nivoa šećera u krvi i održavanju gladi duže. Pomažu u regulaciji hormona gladi, kao što je grelin, hormon odgovoran za signaliziranje gladi. Grčki jogurt, jaja i smoothieji su odličan izbor.
Fokusirajte se na vlakna - vlakna usporavaju probavu i pomažu u stabilizaciji nivoa šećera u krvi. Ovo može spriječiti energetske padove koji često prate obroke s visokim udjelom ugljikohidrata. Balls preporučuje uključivanje hrane bogate vlaknima u svaki obrok kako bi kasnije lakše kontrolirali porcije. Najbolji izbor uključuje žitarice od cijelog zrna i tost.
Zdrave masti poput mononezasićenih i polinezasićenih masti pomažu vašem tijelu da apsorbira vitamine rastvorljive u mastima i neophodne su za cjelokupno zdravlje.
Unos vode prije i za vrijeme obroka pomaže vam da prepoznate znakove gladi i može smanjiti vjerovatnoću prejedanja.