Na današnji dan je počela opsada Sarajeva: Pogledajte kako je grad izgledao nakon tri i po godine pakla

Snimci su nastali između 4. decembra 1995. i 4. januara 1996. godine, u vrijeme kada su u gradu bili stacionirani pripadnici IFOR-a – mirovne misije NATO-a.
Video prikazuje razoreno Sarajevo: porušene zgrade, uništenu infrastrukturu i građane koji pokušavaju da se vrate svakodnevnom životu nakon četiri godine stradanja.
Na ulicama su prisutne brojne strane trupe, među kojima posebno britanski vojnici, čiji je zadatak bio očuvanje mira i sigurnosti u postratnom periodu. Osim vojnih patrola, kamera bilježi i prve znakove povratka života – otvorene pijace, dječiju igru u ruševinama i obnovljene pokušaje društvenog povezivanja.
Opsada Sarajeva počela je 5. aprila 1992. godine i trajala je 1.425 dana – sve do 29. februara 1996. godine. Tokom tog perioda, grad je bio izložen svakodnevnom granatiranju i snajperskoj vatri s položaja velikosrpskog agresora. Prema podacima Centra za istraživanje i dokumentaciju, tokom opsade ubijeno je više od 11.500 civila, među kojima i više od 1.600 djece.
U prosjeku, na grad je dnevno padalo oko 330 granata, dok je najteži dan bio 22. juli 1993. godine kada je na Sarajevo ispaljeno više od 3.700 granata.
Od početka opsade agresor je nekoliko puta pokušavao da na više mjesta presječe grad i tako ga stavi pod potpunu kontrolu. Uprkos pokušajima, snage Armije Republike Bosne i Hercegovine, uz pomoć policije i organizovanog otpora građana, uspjele su odbraniti ključne dijelove Sarajeva i spriječiti njegov pad.
Bitke su se vodile na brdima, po padinama, u uskim ulicama i ruševinama, ali su branioci, iako slabije opremljeni i brojčano nadjačani, pokazali nevjerovatnu hrabrost i odlučnost da odbrane svoj grad. Zahvaljujući njima, Sarajevo je ostalo na nogama – ranjeno, ali nepokoreno.
Danas, decenijama kasnije, Sarajevo i dalje nosi ožiljke – fizičke i emotivne. Ali nosi i ponos. Ponos što je opstalo. Što je bilo i ostalo grad otvorenosti, tolerancije i raznolikosti.
Na ovu godišnjicu ne prisjećamo se samo početka opsade – prisjećamo se i svih onih koji su dali živote za slobodu grada. Prisjećamo se njihove hrabrosti, njihove žrtve, i neizmjerne snage koju su ostavili kao naslijeđe budućim generacijama.