Bolje im je nek prvo poprave HTTP CACHE. Npr. na avazu se pri svakom učitavanju stranice (čak i iste vijesti npr.) učitava novi CSS i JS fajl, koji se ni po čemu ne razlikuje od starog, kad se uporede. Bez obzira što fajlovi već imaju ETAG i LAST-MODIFIED headere. Svaki novi učitani fajl nosi iza sebe 6 cifri iza upitnika, a ti brojevi su trenutni sat, minuta, sekunda. Ovo sam popravio lokalno preko Fiddler programa ili Redirector ekstenzije za web browser i REGEX patterna \?v=[\d]+
@Ishakovich Ne pravim se, nego jesam. Zamisli koliko se bespotrebo učita isti JS i CSS bez ikakve potrebe. To je kao DDOS napad. Ako ćemo pričati o cyber sigurnosti, ima i tu primjer, recimo preko e-grunt.ba i katastar.ba stranica možeš saznati ko je vlasnik svih uložaka i parcela, lipanjem brojeva. Iako jasno piše da je to zabranjeno, nije i nemoguće. Iako postoji blokada IP adrese nakon 10-20 pokušaja, može se IP promijeniti.
Da si zrno jedno pametan, znao bi kakve gluposti upravo valjas. Necu ti nista reci koliko si ispao levat sa tim, otvori network tab u Netflixu pa ces vidjeti sta je redudantnost, a pricamo o najvecem tehnoloskom gigantu. Drugo, to sto si spomenuo -- "Svi podatci su informativnog karaktera i ne mogu služiti kao javna isprava". Haj uhvati se ti knjige sto ti je pametnije.
progonilac Druze stvarno si glup drzavnim institucijama a ni privatnim firmama nije bitna zastita informacija nije ti ovo amerika ili europska unija umjesto sto se pravis pametan ovde a ustvari ispadas budala spakuj kofere i pravac na zapad jer tvoje vjestine ovde nisu bitne niti potrebne.
@Ishakovich Kakve veze ima Netflix i redudantnost sa ovim? Vidi se da nemaš pojma o HTTP, a to je najosnovnije. I fejsbuk je tehnološki gigant i Klix (bar za Bosnu). Ako avaz.ba ne griješi što učitava stalno novi js i css fajl, umjesto da koristi već keširani, zašto ga ih onda klix kešira? Svjestan sam da može to biti brže od učitavanja iz keša, i to se zove RCWN u Firefox, ali to je glupost jer predstavlja teret za server i troši više podataka jer se skida.
@Ishakovich Drugo, i fejsbuk, pa čak i svi web browseri su napravili još jednu glupost baziranu na istom principu, a to je što su uveli HTTP Partitioning. Iako to povećava privatnost, sigurnost, to uveliko umanjuje korištenje keša, a to je bar za mene, najvažnije. Drugo, fejsbuk je napravio grešku jer koristi različite cdn-ove i kraj url-a za svaku sliku im se mijenja svaki sat, tako da keš ostane neiskorišten (da bi se fajl keširao, mora ostati url uvijek isti).
@Ishakovich Znači jedina prednost tog stalno mijenjajučeg url-a za css i js fajlove na avaz u radisarajevo stranici je moguća brzina, jer je nekad hard disk sporiji. Ali to uvodi skidanje dodatnih bajtova, i pohranjivanje više istih fajlova u kešu. Mogli su barem staviti pravilne headere da se taj fajl nikako ne kešira (no-cache, no-store, ma-age=0) i ukinuti last-modified i etag headere. Meni više izgleda kao lijenost i ne znanje.