"Tuzla je davno bila spremna, još koncem 19. stoljeća do 1945. godine, onda je ustav odredio da to više nisu gradovi, nego općine.
---------------------------------------------
Eh, u SFRJ su to stimali prema broju Srba, jer da su u SFRJ razdijelili recimo Bluku na opcine i dali joj gradski status, onda bi na popisu dosta opcina u Bluci imalo bosnjacku vecinu. A to su cetnici zeljeli sprijeciti. Zato je Bluka docekala rat kao najmnogoljudnija opcina u bivsoj SFRJ, sa 192 000 stanovnika.
Sto znaci iza toga je stojao velikosrpski fasizam unutar SFRJ. Zato su mnogi gradovi koji su to fakticki bili, docekali rat kao opcine. Sve se stimalo da Srbi budu na sto vise teritorija vecina. I opcine su se na taj nacin formirale i zaokruzivale, da Srbi budu vecina u sto vise gradova i na sto vise teritorija.
Tako da recimo neke opcine koje su teritorijalno bile vece od Sarajeva i duplo, su imali po 3000 stanovnika.
Neum prije rata opcina, imao cini mi se 4000 stanovnika, pokrivao teritoriju vecu nego je Sarajevo administrativni grad sa tim statusom. Bosansko Grahovo slicno, Bosanski Pertrovac slicno. Imali teritoriju koja je bila veca od grada Sarajeva ili od najmnogoljudnije opcine u SFRJ, Bluke, a brojali najvise 5000 stanovnika. Cetnici su sve radili da budu vecina na sto vise teritorije.
Pa kome bi ti te prostore slabo naseljene prostore dodijelio?
Ja ne gledam na to kao nešto loše, stavi se u situaciju da živiš u jednoj takvoj općini i to na njenom kraju, pa ti trebaju neki papiri. Tri sata vožnje u jednom pravcu po lošem planinskom putu.. Sve to je navelo masu mladih da od 45 do današnjeg dana napuste ta područja i nasele se u drugim krajevima BiH ili susjednih država..