Postoje kodeksi poslovnog oblačenja, što znači kako god ti neka vjera ili pripadnost (rokeri, hiphoperi itd.), nalagala da se oblačiš, moraš se voditi načelima kodeksa oblačenja. Ako je ovoj sud presudio da može nositi, onda može i neki panker sa onim frizom ili tamo nekakvim kačketima, kaubojskim šeširima itd., isto tužiti poslodavca jer ga "diskriminiše". Smiješno je također da poslodavac nije imao ništa protiv vjere islama, nego protiv oblačenja koje se kosi sa kodeksom poslovnog oblaćenja, tako da je besmislena presuda "vjerske diskriminacije", ona je i dalje mogla biti muslimanka bez maHrame i biti na poslu, vjeru ostavi za kuću i po polju, a ne po poslu mješati.
Ne određuje marama jel neko vjernik ili ne, apsolutno može skinuti isto kao što jei stavila. Jel ti shvataš da se ne može mješati zakoni i načela neke religije sa nečim drugim. Stalno govoriš samo za islam, a ništa i o raznim drugim običajima oblačenja itd. drugih religija i pripadnosti, o tome šutiš.
Riječ je o ženi muslimanki u Austriji, a ne o drugim vjereama i drugim propisima oblačenjima da bi mjenjali temu. Držimo se teme iz članka kako si i počeo.
Islam je religija koja propisuje način života; s kim i kada smiješ stati na ulici i popričati, šta smiješ jesti i piti a šta ne, kako se oblačit,i s kim smiješ izađi, kada ne smiješ izaći... itd.
Samim tim Islam je nekompatibilna religinja sa nekim zapadnjačkim kodeksima. Ali, Austrija priznaje Islam kao vjeru koja se službeno smije praktikovati u toj zemlji, i onda nije začuđujuće što je slučaj prijavljen tužiocu i žena dobila spor.
Kad Austrija ne bi priznavala Islam kao religiju, onda bi tvoje riječi bile na mjestu. ALi je ipak priznaje.
Kad shvatiš i spoznaš da pored islama imaš hiljadu vjera, uvjerenja i različitih načina života, javi se, a ne zasljepljen jednom religijom u moru ostalih, samo trabunjaš o islamu, pravo ideološki.
Znam da ima mnogo načina života i vjerovanja, ali to nije tema. Tema je muslimanka u Austriji koja je pred sudom dobila slučaj. Tačka.
Ti bi da skrenemo sa teme i da na kraju pitaš kako to da se i oni drugi prilagođavaju, eto zato i trebala i ova žena. Ako je A, mora biti B, jel' tako ?
Ne, ne dragi moj, to je logička pogreška. Već to ide, ako je A, onda NE mora biti B.
Ali kad si već drugi put insistirao na nekim drugim običajima i vjerama, evo za tebe jedan članak o čovjeku po uvjerenju Tjesteninar (Pastafarian) kojem se dopustilo da se za vozačku dozvolu slika sa kuhinjskom cjediljkom na glavi.
Koliko god Pastafarijanstvo bilo samo neformalni pokret za podsmijavanje kreacionistima, njegovo odbijanje da skine cjediljku sa glave za sliku u vozačkoj, nakon manjih peripetija ipak je ispoštovano. Tako bi trebalo svugdje. A ne obratno tvojom krivom logikom.
Opet ne shvataš, čak i od prvog mog komentara sam upravo temeljio post na toj glupoj ideološkoj zasljepljenosti vlastitom vjerom, te neprepoznavanju postojanja drugih i nametanja načela, čime bi došlo do cirkusa, pročitaj opet prvi post.
Nema cirkusa, u Americi i Kanadi gdje živim gledam ljude koji se oblače u skladu sa svojim vjerovanjima i običajima kultura iz kojih su došli.
Na poslu, kao i na ulici. Vidim SIke koji uredno dolaze na posao u svojim turbanima, žene koje nose marame na radnom mjestu, i ortodoksne Židove koji ne skidaju svoje šešire. Svima im je dozvoljeno i omogućeno da u javnosti i na poslu obuku ono što se u njihovim kulturama nosi. I sve funkcioniše.
Izuzetak su jedino pravila kada je zbog prirode posla obavezna oprema zaštite na radu; maska, čizme sa metalnim uloškom za prste, šljem.
A to sa šljemom je posebna priča u Kanadi, u BC, gdje je nošenje biciklističkog šljema obavezno za bicikliste ako voze na javnim putevima; naime, opet SIki, izborili su se da oni ne moraju nositi šljem, jer ga ne mogu stavljati preko turbana, a turban ne mogu skidati u javnosti jer im vjera propisuje nošenje turbana u javnosti u svakom momentu. Zakon o šljemu se više ne odnosi na Sike.
I funkcioniše, i nikakvog cirkusa nema.
Pro-zajebant, gdje u tom svom zadnjem komentaru vidiš neku vezu sa ženom u Austriji koja je dobila slučaj pred sudom u vezi marame na poslu ?
Previše se udaljavš od teme.
Drugo, u Austriji je zakon o diskriminaciji takav da ovoj ženi omogućava tužbu, pa i da dobije spor. U nekim drugim zemljama zakon jednostavno nije takav. Šta ti nije jasno ?
Drugo, ta žena nije odgovorna za zakone u Saudijskoj Arabiji ili drugim zemljama da bi smo mogli pitati kako ona u Austriji ovako, a u u drugim zemljama zakon drukčiji. Ova zasigurno nije donosila zakone u Saudijskoj Arabiji, ili nekim drugim zemljama, jer je šerijat stariji od nje.
Ako vam se ne sviđa, onda mjenjajte zakon u Austriji. Ova žena ništa nije nezakonito uradila da bi je prozivalii i osuđivali.
rum nam dokazuje da vjerovatno nikada nije išao na poslovni informativni razgovor, baš bi volio vidjet gdje bi neko prošo ko bi se oblačio kako mu volja, koliko lupetaš sine užas.