Djeca koja manje spavaju povezana su s budućim konzumiranjem opojnih supstanci
"Studija sugeriše da bi mogle postojati neke kritične dobi kada san može biti meta za intervenciju. Ako poboljšamo san u populaciji školske dobi, ne samo da bi to moglo pokazati poboljšanja u zdravlju spavanja, već i u drugim aspektima poput odluke o rizičnom ponašanju poput konzumiranja alkohola i drugih supstanci", rekla je Anne-Marie Chang, izvanredna profesorica biobihevioralnog zdravlja na Penn Stateu i jedna od autorica rada.
Tim naučnika istraživao je spavanje u djetinjstvu u različitim razvojnim fazama unutar istog uzorka djece kako bi vidio postoji li utjecaj na kasniju upotrebu tvari, što je nekoliko studija istraživalo.
Usredotočili su se na dva različita aspekta zdravlja sna odnosno ukupno trajanje sna i vrijeme spavanja. Oni su objasnili da ako djeca, a posebno ona školske dobi, kasnije idu u krevet, to može utjecati na njihovu sposobnost da dobro spavaju.
"San ima višestruke dobrobiti. Važan je za djecu jer pomaže u rastu i razvoju. Mozak je prilagodljiviji tokom mlađe dobi i želite da zdrav san podupire neuralni razvoj. Loše zdravlje sna moglo bi imati brojne utjecaje na njihovo fizičko zdravlje, kao i na donošenje odluka, što bi zauzvrat moglo biti povezano s njihovom odlukom da započnu s konzumiranjem štetnih supstanci", rekao je David Reichenberger, jedan od autora studija.
Studija se oslanjala na podatke 1.514 djece u Studiji o budućnosti porodice i dobrobiti djece iz 20 gradova širom SAD. Kada je istraživački tim procijenio odnos između vremena za spavanje u djetinjstvu i trajanja sna s budućom konzumacijom alkohola i marihuane kao tinejdžeri, pronašli su longitudinalnu povezanost.
Tinejdžeri su imali 45 posto veću vjerovatnost da će probati alkohol do 15 godine ako su kasnije odlazili na spavanje u dobi od devet godina u usporedbi s drugom djecom koja su odlazila na spavanje ranije u dobi od devet godina.
Međutim, vrijeme spavanja u dobi od pet godina nije bilo povezano s budućom konzumacijom alkohola. Što se tiče upotrebe marihuane, kasniji odlazak na spavanje u dobi od pet godina povezan je s 26 posto većim izgledima da će se probati marihuana do 15 godine, dok je spavanje sat vremena manje u dobi od devet godina povezano s 19 posto većim izgledima da će se probati marihuana do 15 godine.
Istraživački tim također je ispitao podatke adolescenata u dobi od 15 godina, koji su sami prijavili vrijeme spavanja, trajanje spavanja te upotrebu alkohola i marihuane.
Otkrili su da su tinejdžeri s kasnijim odlaskom na spavanje imali 39 posto veće šanse da piju alkohol i 34 posto veće šanse da probaju marihuanu. Spavanje jedan sat manje povezano je s 28 posto većim izgledima da će ikada probati alkohol, ali nije povezano s konzumacijom marihuane.