Obratite pažnju
7

Kako prepoznati anemiju kod djece: Ovo su simptomi koje roditelji ne smiju ignorisati

Piše: A. Ć.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Anemija, ili malokrvnost, predstavlja stanje u kojem krv gubi svoju sposobnost da efikasno prenosi kisik, zbog smanjenog broja crvenih krvnih zrnaca, eritrocita, i hemoglobina u njima.
Iako se simptomi mogu razlikovati, postoji nekoliko znakova koji mogu ukazivati na prisutnost anemije.

Anemija može značajno utjecati na sposobnost djeteta da pamti i uči, a ako se ne prepozna na vrijeme, može dovesti do ozbiljnih problema. Stoga je od izuzetne važnosti da se problem otkrije što ranije kako bi se spriječile dugoročne posljedice.

Među simptomima anemije kod djece najčešće se javljaju malaksalost, gubitak apetita i neraspoloženje. Međutim, anemija ponekad može biti prisutna bez ikakvih vidljivih simptoma, zbog čega je redovita kontrola zdravlja djece kod ljekara ključna.

Roditelji moraju biti pažljivi na svaku promjenu u ponašanju svog djeteta i ne smiju zanemariti nikakve signale koji mogu ukazivati na zdravstvene probleme.

Za prevenciju anemije, djeci je potrebno osigurati adekvatan unos proteina, kojih ima u namirnicama poput crvenog mesa i jaja. Također, roditelji trebaju paziti na količinu mlijeka koje djeca konzumiraju, naročito u dobi do dvije godine, jer prekomjerne količine mlijeka mogu negativno utjecati na zdravlje i izazvati anemiju.

Pravilna ishrana i prevencija anemije od najranijeg uzrasta od presudne su važnosti za zdravlje i razvoj djece. Kroz pravilnu ishranu, djeca ne samo da rastu fizički zdrava, već razvijaju i bolje mentalne sposobnosti. Roditelji i odgajatelji imaju odgovornost da prate prehrambene navike djece, jer prevencija anemije može dugoročno značajno uticati na kvalitetu njihovog života i inteligenciju.