Ishrana djece
372

Radionica za roditelje u Sarajevu: Dojenje ne košta ništa, a poklon je za cijeli život

Klix.ba
(Foto: Harun Muminović/Klix.ba)
U Sarajevu je danas održana radionica za buduće roditelje "Kako se hraniti za 1, a misliti na 2+" u sklopu koje su budući roditelji od stručnjaka imali priliku čuti o planiranju i važnosti zdrave ishrane i važnosti dojenja.

Adisa Hotić, babica i diplomirana medicinska sestra koja je prva internacionalno certificirana savjetnica za dojenje, podijelila je s okupljenim trudnicama i mamama svoje bogato znanje i iskustvo u vezi sa dojenjem.

"Veoma je bitno adekvatno se pripremiti za dojenje u prvim danima poslije poroda i započeti dojenje što je ranije moguće. Moje izlaganje potkrijepljeno je iskustvom, ali mi preporučujemo ono što preporučuju Svjetska zdravstvena organizacije i UNICEF, a to je šest mjeseci isključivog dojenja bez druge hrane i tečnosti. Tek poslije šest mjeseci postepeno se uvodi čvrsta hrana, a dohrana se uvodi nakon godinu dana po potrebi", rekla je Hotić.

Istakla je da dojenje ne košta ništa, a poklon je za cijeli život te da je trudnoća idealno vrijeme za odluku na koji način hraniti dijete.

"Trudnicama je glavna briga kako će se poroditi, a kada porod prođe i shvate da to nije bilo tako strašno onda dolazi problem ishrane jer bebu treba odmah hraniti, a mnoge majke o tome ne razmišljaju. Važno je tu odluku donijeti u trudnoći. Mi zagovaramo dojenje jer je prednost u svakom pogledu za bebu, majku, zajednicu i okoliš", rekla je Hotić.

O važnosti dojenja govorila je i nutricionistkinja Amela Ivković O’Rilley koja je podsjetila da je majčino mlijeko najbolje za bebu.

"Mali je procenat budućih majki koje ne mogu dojiti. Dojenje treba stimulirati, jer beba se rađa sa sterilnim i imunim zdravstvenim sistemom i šta god unijeli u taj sistem izazvat će reakciju. Najzdravija moguća forma hrane tih mjeseci je majčino mlijeko koje zaista sadrži najbolji balans svih mogućih nutritivnih sastojaka", rekla je apelirajući na majke da doje minimalno šest mjeseci.

Također savjetuje da se budući roditelji minimalno šest unaprijed pripreme za začeće i očiste tijelo od raznih toksina, kao i da se baziraju na zdrave, balansirane obroke, imati kvalitetan san i reduciraju stres.