Ključne Taktike
19

Savjeti za roditelje: Kako spriječiti rivalstvo među djecom

Piše: A. Ć.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Svako dijete na svoj način reaguje na promjene u porodici, a dolazak novog člana može stvoriti nesigurnost i osjećaj gubitka pažnje.
Za stariju djecu, koja su do dolaska mlađeg brata ili sestre bila jedina, taj trenutak može biti prava promjena. Do tada su bila u središtu pažnje svojih roditelja, a sada se ljubav i pažnja moraju podijeliti.

Vrijeme za igru i omiljene aktivnosti postaje ograničeno, što može izazvati osjećaj nepravde i nesigurnosti. Zato nije iznenađujuće da se često pojavljuje rivalstvo.

Kako djeca odrastaju, borba za roditeljsku pažnju postaje intenzivnija, a sukobi oko igračaka i drugih aktivnosti postaju sve češći. Mlađi brat ili sestra postaju sve samostalniji, što izaziva frustracije, jer stariji brat ili sestra pokušavaju zadržati kontrolu nad situacijama.

Kako roditelji mogu spriječiti eskalaciju sukoba i smanjiti rivalstvo među djecom?

Prvi korak je ostati miran i pribran. Intervencije prije nego što dođe do većih sukoba vrlo su važan alat u prevenciji problema. Kada roditelj ostane smiren, djeca također imaju priliku učiti kako se ponašati u takvim situacijama. Važno je tretirati djecu pravedno, ne nužno jednako. Svako dijete ima svoje specifične potrebe, a kazne i nagrade trebaju biti prilagođene njihovim osobnostima i dobi.

Osim toga, vrlo je važno slušati djecu, jer često nisu u stanju verbalizirati svoje frustracije. Iako može biti izazovno snalaziti se u tim situacijama, izdvajanjem vremena za razgovor s djecom možete značajno smanjiti napetost.

U nekim situacijama može biti korisno i ignorirati početne faze neslaganja, dajući djeci priliku da samostalno riješe problem. Međutim, ako sukob postane ozbiljan, saslušajte obje strane i pomozite im da pronađu rješenja, potičući ih na izražavanje svojih osjećaja i zajedničko razmišljanje o mogućim rješenjima.

Na kraju, sukobe među djecom možete iskoristiti kao priliku za učenje. Pokažite im kako mogu donijeti kompromise, dijeliti stvari i konstruktivno se nositi s konfliktima, što će im pomoći u budućim situacijama.

Rivalstvo među djecom je izazov, ali također pruža priliku da ih naučimo vrijednim životnim vještinama. Naime, kako bi djeca naučila rješavati sukobe, potrebno je da im mi, kao roditelji, damo alate za izgradnju međusobnog poštovanja i saradnje.