Savjeti za roditelje
31

Smiju li bebe piti hladno mlijeko?

Piše: A. Ć.
Mnogi roditelji suočavaju se s pitanjem kako je najbolje hraniti svoju bebu, osobito kada je riječ o temperaturi majčinog mlijeka.
Beba može piti majčino mlijeko na sobnoj temperaturi ili malo hladnije, ali ne mora nužno biti toplo. Iako mnogi roditelji preferiraju da mlijeko bude toplo, ne postoje specifična istraživanja koja bi dokazivala da je hladno mlijeko štetno za bebu.

Važno je, međutim, da o hranjenju bebe hladnim mlijekom razgovarate s pedijatrom, koji će vam pomoći donijeti najbolju odluku u skladu s bebinim zdravstvenim stanjem.

Iako nema čvrstih dokaza koji ukazuju na štetnost hladnog mlijeka, treba imati na umu da bebe mogu biti osjetljivije na hladno mlijeko tokom noći, jer može uzrokovati da se beba razbudi, a u nekim slučajevima, beba može imati poteškoća u ponovnom uspavljivanju.

Izdojeno majčino mlijeko možete čuvati u hladnjaku do četiri dana, a u zamrzivaču do šest mjeseci. Iako neki smatraju da je prihvatljivo čuvati mlijeko do 12 mjeseci ili više, važno je napomenuti da s vremenom kvaliteta mlijeka može opasti.

Savjeti za hranjenje bebe s izdojenim mlijekom

Kada izdajate majčino mlijeko, važno je pravilno ga skladištiti. Koristite čiste i sterilizirane bočice ili vrećice za pohranu mlijeka. Nikada ne ponovo zagrijavajte mlijeko koje je već bilo zagrijavano i nije iskorišteno.

Iako nije nužno opasno, hladno mlijeko može kod nekih beba izazvati nelagodu u trbuhu, pogotovo ako imaju osjetljiviji probavni sistem. U tom slučaju, razmislite o zagrijavanju mlijeka do sobne temperature.

Na kraju, svaka beba je različita, pa je ključno pratiti reakcije vaše bebe i u skladu s tim prilagoditi navike hranjenja. Uvijek se posavjetujte s pedijatrom prije donošenja konačne odluke.