![Foto: Shutterstock](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/b_210526015.jpg?v=1)
Iako je pojava prehlade, gripe ili upale uha normalna nekoliko puta godišnje, uz adekvatne životne navike rizik od njihove pojave može se smanjiti na minimum.
Također, formiranje zdravih navika u ranom djetinjstvu može koristiti imunitetu i ukupnom zdravlju djeteta i kasnije u životu.
Unos više voća i povrća
Mrkva, mahune, narandže i jagode sadrže karotenoide koji su fitonutrijenti, a koji jačaju imunitet, navodi magazin Parents. Fitonutrijenti mogu povećati tjelesnu proizvodnju bijelih krvnih zrnaca i interferona, antitijela koja prekrivaju ćelijske površine, blokirajući viruse u organizmu.
Istraživanja pokazuju da prehrana bogata fitonutrijentima također može zaštititi od hroničnih bolesti kao što su rak i bolesti srca u odrasloj dobi.
Duže vrijeme spavanja
Istraživanja na odraslima pokazuju da uskraćivanje sna može prouzrokovati osjetljivost na bolesti smanjenjem prirodnih ćelija koje napadaju mikrobe i ćelije raka. Isto važi i za djecu. Djeca u vrtićima posebno su izložena riziku od nedostatka sna, jer im sve dnevne aktivnosti mogu otežati spavanje.
Koliko sna treba djeci? Dojenčetu će trebati do 16 sati, bebama u periodu 1-2 godine je potrebno 11-14 sati, a predškolcima 10-13 sati.
Dojenje
Majčino mlijeko sadrži antitijela koja povećavaju imunitet i broj bijelih krvnih zrnaca. Ona predstavljaju zaštitnike protiv upala uha, alergija, upale pluća, meningitisa i infekcija mokraćnog sistema.
Istraživanja pokazuju da to također može ojačati mozak vaše bebe i pomoći joj u zaštiti od dijabetesa, Crohnove bolesti, kolitisa i određenih oblika raka kasnije u životu. Ako je moguće, težite dojenju najmanje prva dva-tri mjeseca kako biste nadopunili imunitet koji je vaša beba dobila u maternici.
Vježbanje
Prema istraživanjima, vježbanje povećava broj prirodnih ćelija koje štite organizam kod odraslih - a redovne aktivnosti i djeci mogu koristiti na isti način. Da biste kod djece stvorili cjeloživotnu naviku, budite dobar uzor te vježbajte s njima.
Zaštita od širenja klica
Borba protiv klica tehnički ne ojačava imunitet, ali to je sjajan način da smanjite stres na imunološki sistem vašeg djeteta. Pazite da djeca često peru ruke i to sapunom. Trebali biste obratiti posebnu pažnju na njihovu higijenu prije i nakon svakog obroka i nakon igranja vani, ispuhivanja nosa, korištenja kupaonice i dolaska kući iz vrtića.