Zašto med može biti opasan za bebe: Skriveni rizik koje trebate znati
Botulizam izaziva bakterija Clostridium botulinum, koja proizvodi toksine u kontaminiranoj hrani. Ova bolest može se prenijeti hranom, a novorođenčad i dojenčad mlađa od šest mjeseci posebno su osjetljiva jer njihov imunološki sistem još nije potpuno razvijen. Iako je rizik od infekcije vrlo mali, posljedice mogu biti ozbiljne, a med, kao i mnoge druge vrste hrane, može biti izvor ove bakterije.
Med nije nužan za prehranu beba, a rizici od njegove konzumacije u prvih šest mjeseci života daleko nadmašuju eventualne koristi. Osim toga, čak i pasterizirani med, koji se često smatra sigurnijim, može sadržavati spore bakterije koje uzrokuju botulizam.
Nakon navršenih 12 mjeseci, bebin imunološki sistem postaje dovoljno snažan da se nosi s bakterijama poput Clostridium botulinum. Stoga je, nakon prvog rođendana, davanje meda bebi obično sigurno.
Ukoliko beba slučajno konzumira med prije prvog rođendana, važno je pratiti simptome botulizma koji se mogu pojaviti između tri i 30 dana nakon izlaganja. To su: Zatvor, smanjeni refleks grčanja, sporo hranjenje, opća slabost ili mlitavost.
Ako primijetite bilo koji od ovih simptoma, odmah se obratite pedijatru. Botulizam dojenčadi je rijedak, ali može biti vrlo ozbiljan, pa je uvijek bolje biti oprezan.