Brojni rizici
66

Zašto nikad ne biste trebali dopustiti porodici i prijateljima da ljube vašu novorođenu bebu

Piše: N. O.
Foto: Pixabay
Foto: Pixabay
Britanski hirurg Karan Raj nedavno je na TikToku podijelio snimak upozoravajući ljude na opasnosti ljubljenja novorođenih beba, a sudeći po hiljadama komentara, ovo je bila novost za mnoge.

Krajem prošle godine, britanska humanitarna organizacija pod nazivom The Lullaby Trust objavila je rezultate istraživanja koje je otkrilo da bi 54 posto novopečenih roditelja "dopustilo prijateljima i članovima porodice da poljube njihovo novorođenče, nesvjesni rizika od ozbiljne infekcije".

Zašto je tako opasno ljubiti novorođenče?

Imuni sistem bebe nije u potpunosti razvijen kada se rodi, pa je rizik od ozbiljne infekcije mnogo veći. U prva tri mjeseca imuni sistem novorođenčeta ima manje urođenih imunoloških ćelija koje se bore protiv infekcija, kao što su neutrofili i monociti, u poređenju sa odraslima, što znači da infekcije koje izazivaju blage simptome kod odraslih ili starije djece mogu biti opasne po život bebe .

Infekcija herpes virusom je jedan takav primjer. Bebe se mogu ozbiljno razboljeti nakon što se zaraze virusom. Ako herpes pogađa samo bebine oči, usta ili kožu, većina će se oporaviti nakon antivirusnog tretmana. Međutim, ako virus postane sistemski i zahvati bebine organe, infekcija je mnogo ozbiljnija i čak može biti smrtonosna.

Što je beba mlađa, to je podložnija infekciji herpesom, posebno u prve četiri sedmice nakon rođenja. Novorođenčad su također osjetljivija na infektivne bakterije nego starija djeca i odrasli i posebno su osjetljiva na infekcije intracelularnim patogenima (bakterije koje mogu ući i preživjeti unutar ćelija organizma), kao što su streptokoki grupe B (GBS).

Ove bakterije često žive u gastrointestinalnom i genitalnom traktu bez izazivanja bolesti. GBS infekcije kod beba uzrokuju sepsu, upalu pluća, meningitis i infekcije krvi.

Bebe su također podložne infekcijama sojevima E. coli koji nisu štetni za odrasle, uzrokujući im upalu pluća, meningitis i sepsu, a sve to može imati ozbiljne ishode.