"I prije nego što su zrna kafe pržena, njen se DNK sastoji od kiselina i spojeva koji postaju gorki ako se kafa zagrijava", kazala je Emily Rosenberg, direktorica Stumptown Coffee.
Nnepržena kafa sadrži klorogene kiseline, a procesom pržena one se razgrađuju u kininsku kiselinu i kofeinsku kiselinu. Dok klorogena kiselina ima gorak okus, kininska i kofeinska kiselina imaju još izraženiji gorči okus, piše Huffpost.
"Istina je da sva kafa ima neku gorčinu, ali, kod svježe kafe, također je prisutno puno slatkoće i kiselosti pa se gorčina ne osjeti. Kada ponovo podgrijavate kafu, potičete veću proizvodnju kininične i kofeinske kiseline, pa kafi dajete još gori okus", pojasnila je Resenberg.
Rosenberg je dodala da će skuhana kafa imati najbolji okus ako je konzumirate u roku od sat vremena ili devedeset minuta. Također, svaka vrsta pržene kafe će nakon zagrijavanja će imati gorči okus u određenoj mjeri, ali Rosenberg kaže da će gorčina tamne pržene kafe biti još izraženija.
"Ljudi koji rade kod kuće vjerovatno već imaju termos čaše za vani ili čaše s poklopcem. Kad pijete kafu kod kuće, možda je bolje da koristiti te čaše", kazala je, te dodala da je za najbolji okus kafe najbolje da je popijete u roku od sat vremena.