Izbjegnite povrede
13

Kako se vratiti treninzima nakon pauze: Uz realna očekivanja, pravilnu ishranu i hidrataciju uspjeh je zagarantovan

Piše: D. V.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Pauza od treninga najčešća je tokom godišnjeg odomora, a iako su pauze nužne za fizičko i mentalno zdravlje, povratak na trening nakon dvije do tri sedmice može biti izazovan.
U tom procesu ključno je znati kako pristupiti pri povratku treninzima kako biste izbjegli povrede, ali se i što brže vratili u formu.

Prvi korak u povratku na trening je prihvatanje činjenice da se vaše tijelo promijenilo tokom pauze. Nakon nekoliko sedmica bez redovne fizičke aktivnosti, snaga, izdržljivost i kondicija mogu biti smanjeni. Zbog toga je bitno mentalno se pripremiti na činjenicu da se nećete odmah vratiti na nivo na kojem ste bili prije odmora. Očekivanja je potrebno prilagoditi stvarnosti, što znači postavljanje manjih, kratkoročnih ciljeva koji će vas motivisati da nastavite.

Jedna od najčešćih grešaka koju mnogi prave nakon povratka odmora je pokušaj da prebrzo nadoknade propuštene treninge. Iako je entuzijazam za povratak na stari nivo treninga razumljiv, bitno je pristupiti treningu postepeno. Tokom prve sedmice nakon povratka treninzima, potrebno je da treninzi budu lagani, s fokusom na osnovne vježbe koje ste već savladali. Naime, to je period za ponovno povezivanje sa svojim tijelom i testiranje gdje se nalazite u odnosu na formu prije pauze.

Savjetuje se da počnete s nižim intenzitetom, manjim opterećenjima i kraćim treninzima. Također, zagrijavanje i istezanje su često podcijenjeni aspekti treninga, ali nakon pauze od nekoliko sedmica oni postaju još važniji. Mišići i zglobovi mogu biti manje fleksibilni, a rizik od povreda veći. Zbog toga je ključno da posvetite dodatno vrijeme kvalitetnom zagrijavanju prije svakog treninga. To može uključivati dinamičko istezanje, lagano trčanje ili vožnju bicikla te vježbe mobilnosti koje će pripremiti tijelo za napor. Nakon treninga, statičko istezanje će pomoći u oporavku mišića i smanjenju boli koja može nastati nakon dugog izostanka rutine treninga. Korisno je da se fokusirate na istezanje mišića koji su bili najaktivniji tokom treninga kako biste spriječili ukočenost i upalu.

Nakon nekoliko sedmica pauze, tijelo će vam slati signale koji će vam pomoći u prilagodbi treninga. Zbog toga je bitno naučiti prepoznati razliku između uobičajenog umora i znakova koji upućuju na pretjerivanje ili moguću povredu.

Također, ishrana igra važnu ulogu u povratku na trening, jer se tokom odmora prehrambene navike često mijenjaju, više se uživa u hrani i piću što je prirodan proces. Povratkom na trening je bitno vratiti fokus na uravnoteženu ishranu bogatu proteinima, zdravim mastima i složenim ugljikohidratima. Proteini su važni za oporavak mišića i izgradnju nove mišićne mase, dok će ugljikohidrati osigurati potrebnu energiju za intenzivnije treninge.

U tom procesu jako bitna je i hidratacija jer dehidracija može dovesti do smanjenja performansi i povećanja rizika od povreda. Povratak na trening nakon duže pauze može biti i frustrirajući ako osjećate da ste izgubili na kondiciji ili snazi. Zbog toga je bitno imati strpljenja i razumijeti da će tijelu biti potrebno vremena da se ponovo prilagodite redovnim treninzima. Ukoliko osjećate da vam pada motivacija, korisno je da se pridružite grupnim treninzima, pronađete partnera za vježbanje ili se prijavite na sportski događaj koji će vas dodatno motivisati.

Kako biste ostali motivisani i pratili svoj napredak korisno je da vodite dnevnik treninga jer će vam on pomoći da vidite koliko napredujete te će vas motivisati da nastavite dalje. Nakon nekoliko sedmica postepenog povratka, vaše tijelo bi se trebalo prilagoditi naporima te tada možete početi povećavati intenzitet treninga.

Postepeno povećavajte težine, dužinu treninga ili intenzitet kardio vježbi. Zbog toga je korisno da treninge prilagođavate svojim potrebama i ciljevima. Uz realna očekivanja, postepeno povećanje intenziteta, pravilnu ishranu, hidrataciju i fokus na motivaciju, vaš povratak na trening može biti pozitivno iskustvo koje će vam donijeti nove izazove i uspjehe.