Studija je obuhvatila gotovo 17.000 starijih žena prosječne dobi od 72 godine. Otkriveno je da su žene smanjile rizik od ranog umiranja za 41 posto kada su prelazile samo 4,4 kilometara dnevno u odnosu na žene koje su prelazile oko 2,7 kilometara. Žene su imale dodatnu korist ako bi prelazile 7,5 kilometara.
"Mi ne donosimo nikakvu novost. Fizička aktivnost je dobra za vas. Ono što je novo i zapanjujuće je koliko malo trebate učiniti da biste napravili razliku", kaže glavna autorica studije dr. I-Min Lee.
Lee je rekla da istraživači ne znaju da li će iste koristi biti uočene kod muškaraca ili mlađih osoba. Međutim, ona je još jednom rekla da je jasno da ljudi imaju koristi od fizičke aktivnosti.
Prosječan stanovnik SAD-a napravi oko 4.000 ili 5.000 koraka dnevno. Ona je dodala da istraživači nisu sigurni odakle je došla ta famozna brojka od 10.000 koraka koje treba napraviti kako bi čovjek ostao zdrav. Ona sumnja da je za to glavni krivac tzv. pedometar koji je napravila jedna japanska kompanija 60-ih godina. On je preporučivao stanovnicima Japana da prelaze 10.000 koraka kako bi sebi produžili život.
Da bi dobili bolju predstavu o tome koliko fizička aktivnost može napraviti razlike u životnom vijeku, istraživači su se osvrnuli na veliku studiju među starijim ženama. Sve su nosile spravu koja je mjerila njihovu aktivnost sedam dana dok su bile budne. Uređaj je brojao korake i također mjerio tempo svake aktivnosti.
Pošto zlatni standard za broj koraka nije jasan, istraživači su podijelili žene u četiri grupe na osnovu njihovog prosečnog broja dnevnih koraka: 2.700, 4.400, 5.900 i 8.500.
Prosječno vrijeme praćenja studije bilo je tek nešto više od četiri godine, a za to vrijeme je umrlo 500 žena, javlja Web MD.