Potvrdilo istraživanje
46

Ova dijeta bi mogla značajno poboljšati zdravlje crijeva

N. C.
(Foto: Shutterstock)
(Foto: Shutterstock)
Kada vam je zdravlje crijeva narušeno, to vam može pokvariti cijeli dan, gorući bol u stomaku ili stalno trčanje u kupatilo brzo će pokvariti planove.

Prema Johns Hopkins Medicine, 15 posto ljudi u SAD-u iskusi sindrom iritabilnog crijeva (IBS), stanje koje se prepoznaje po neobičnim pražnjenjem crijeva i bolovima u želucu, što može biti posebno ometajuće sa simptomima kao što su nadutost, grčevi, dijareja, zatvor i još mnogo toga.

Bez obzira da li imate problema sa IBS-om ili samo intenzivnom bolom u stomaku, vjerovatno biste učinili sve za malo olakšanja, a nova studija sugeriše obećavajuće rezultate ako se držite određene dijete koja je pogodna za crijeva.

Studija, objavljena u izdanju Food Science & Nutrition iz juna 2024., pratila je 73 pacijenta sa IBS-om tokom četiri četiri kako bi se izmjerili efekti probiotika i dijete sa niskim sadržajem FODMAP- a na zdravlje crijeva.

FODMAP su fermentabilni kratkolančani ugljikohidrati koji mogu povećati proizvodnju plina, prema Klivlendskoj klinici, a nalaze se u raznim namirnicama.

Ljekari mogu preporučiti dijetu s niskim sadržajem FODMAP-a koja eliminira kategorije hrane s visokim sadržajem FODMAP-a koje bi mogle doprinijeti probavnim simptomima, a zatim ih pažljivo dodavati dok se problematična hrana ne identifikuje – za ljude s probavnim problemima kao što je IBS.

Pacijenti u studiji iz juna 2024. bili su podijeljeni u četiri grupe: kontrolnu grupu, grupu koja je počela uzimati probiotike, grupu koja je jela dijetu s niskim sadržajem FODMAP-a i grupu koja je i počela probiotike i jela dijetu s niskim sadržajem FODMAP-a.

Od pacijenata u grupama s niskim sadržajem FODMAP-a zatraženo je da ograniče konzumaciju hrane s visokim sadržajem FODMAP-a, kao što su:

  • Mliječni proizvodi, uključujući mlijeko, kozje mlijeko, sladoled, jogurt i sirovi sir;

  • Mahunarke, uključujući slanutak, sočivo i soju;

  • Određeno povrće, uključujući đumbir, šparoge, brokulu, kupus, komorač, bijeli luk, praziluk, bamiju, luk, zeleni luk, cikoriju, maslačak, inulin, karfiol, zelenu papriku, gljive i kukuruz šećerac;

  • Određeno voće, uključujući jabuku, mango, krušku, lubenicu, kajsiju, avokado, kupinu, trešnju;

  • Hrana s velikim količinama pšenice ili raži, uključujući žitarice, rezance, kruh, krekere, kekse, pareno raženo brašno, tjesteninu i škrob od krizanteme;

Upravljanje zdravljem crijeva može napraviti ogromnu razliku u vašem svakodnevnom životu, posebno ako se borite sa IBS-om ili sličnim probavnim problemima. Kao što ova studija otkriva, ishrana s niskim sadržajem FODMAP-a i uključivanje probiotika mogu značajno poboljšati vaše simptome – stoga se posavjetujte sa svojim liječnikom kako biste napravili plan prilagođen vašim potrebama i počnite poduzeti korake ka zdravim crijevima.

Zaslađivači, uključujući fruktozu, kukuruzni sirup, sok, med, sorbitol, manitol, maltitol i ksilitol Pacijenti u kontrolnoj grupi su zamoljeni da nastave sa svojom tipičnom ishranom uz pridržavanje nekih standardnih savjeta o ishrani, uključujući redovne obroke, ograničavanje konzumacije masti, alkohola, kofeina i začinjene hrane i izbjegavanje hrane koja može pogoršati crijevne simptome.

Pacijenti koji su počeli da uzimaju probiotike dobijali su tabletu za žvakanje tri puta dnevno tokom četiri nedelje.

Učesnici su popunjavali upitnik o svom iskustvu nakon dvije i četiri sedmice, a uzorak stolice je uzet nakon četiri sedmice.

Istraživači su otkrili da su nakon dvije i četiri sedmice grupa koja je jela dijetu s niskim sadržajem FODMAP, grupa koja je uzimala probiotik i grupa koja je kombinirala obje strategije doživjela "značajno olakšanje" u ozbiljnosti i učestalosti simptoma IBS-a, uključujući nadutost i bol u trbuhu i poboljšano zadovoljstvo u pražnjenju crijeva.

U grupi sa niskim sadržajem FODMAP-a, istraživači su primijetili da je prisustvo nekoliko štetnih crijevnih bakterija “značajno smanjeno”. Međutim, kada su probiotici dodani u ishranu sa niskim sadržajem FODMAP-a u kombinovanoj grupi, korisne bakterije su se „značajno povećale“, što su autori studije povezali sa poboljšanim simptomima IBS-a.