Uvodite ih postepeno
4

Ove jednostavne navike u svakodnevnoj rutini poboljšat će vaše zdravlje

Piše: D. V.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
S velikim odlukama i novim promjenama treba početi postupno, a jednostavne i zdrave navike koje lako možete uključiti u svoju svakodnevnicu vremenom će vam postati rutina.
Kao prva navika koja se preporučuje da je uvedete u svoj život su kratki izlasci na zrak. Trenerica Nichola Henderson je pojasnila: "Iako nas tmurno vrijeme može odbiti od želje za izlaskom, vrijeme provedeno u prirodi smanjuje stres i anksioznost i može poboljšati kongnitivne funkcije i kreativnost".

Shodno tome da se osobe koje rade poslove koji od njih zahtijevaju sjedenje između osam i deset sati premalo kreću, jedna od korisnih promjena koju mogu uvesti je korištenje stepenica umjesto lifta.

"Ova navika ubrzava rad srca i poboljšava kondiciju. Ciljanje na 10.000 koraka dnevno može poboljšati krvni pritisak i zdravlje srca", naveo je kardiolog dr. Farhan Shahid.

Jedna od loših navika je I pregledavanje društvenih mreža odmah nakon buđenja. Lična trenerica Jess Parkinson za The Independent savjetuje: "Preskočite korištenje mobitela odmah nakon buđenja. Jutarnje skrolanje po telefonu može povećati stres i nivo kortizola, a poželjno je da se to dešava postepeno i prirodno".

Mnoge osobe nisu svjesne da dišu na pogrešan način, a jedna od tehnika disanja koje se preporučuju je "4-7-8" tehnika disanja.

"Udahnite četiri, zadržite sedam i izdahnite osam sekundi", navela je psihoterapeutkinja Helen Wells. Ova jednostavna praksa smanjuje stres i donosi mentalnu jasnoću.

"Hidratacija je jako bitna za optimalno funkcionisanje tijela. Boca vode pri ruci vas redovno podsjeća da pijete vodu, a nedovoljna hidratacija može utjecati na raspoloženje, koncentraciju i dovesti do glavobolja", navodi Jess Parkinson.

Također, dobrobiti istezanja su često zanemarene. Trenerica Henderson ističe da je istezanje jako korisno, posebno ujutro nakon buđenja. Ukoliko želite da se kvalitetno odmorite i naspavate, ono što radite prije odlaska na spavanje je jako bitno.

"Idite ranije na spavanje, ograničite ekrane i uvedite aktivnosti poput čitanja ili vježbi disanja za bolji san", navodi Henderson.