Volite li puno trčati? Znate li šta ekstremna vježba čini vašem mozgu

Novo istraživanje na ekstremno fizički aktivnim ljudima pokazuje da mozak ima neku vrstu metaboličke sigurnosne mreže kada nivoi glukoze padnu vrlo nisko.
Nedavna pilot studija pokazuje da ljudski mozak može razgraditi vlastito masno tkivo za energiju kada je lišen glukoze, nudeći nove uvide u njegovu neuroplastičnost.
Španski neuronaučnici ispitali su mozak 10 maratonaca (8 muškaraca, 2 žene) prije i nakon trke od 42 kilometra. Njihovi nalazi sugeriraju da kada nivoi glukoze padnu kritično nisko, neuroni mogu početi trošiti mijelin - masnu ovojnicu koja okružuje nervna vlakna.
Jedna španska grupa naučnika uočila je značajno smanjenje mijelina u bijeloj tvari mozga, posebno u regijama povezanim s motoričkom kontrolom, senzornom obradom i emocionalnom integracijom.
"Naša otkrića mogu otvoriti novu perspektivu na mijelin kao rezervu energije spremnu za upotrebu kada mozgu nedostaju normalni nutrijenti", objasnili su autori studije, koja je objavljena u časopisu Nature Metabolism.
Unutar 24-48 sati nakon trke, nivoi mijelina su se značajno smanjili. Međutim, dvije sedmice kasnije, markeri mijelina su se počeli oporavljati i stabilizirali za dva mjeseca kod šest učesnika koji su nastavili snimati mozak.
Španski naučnici predlažu da mijelin djeluje kao metabolička sigurnosna mreža koja omogućava mozgu, kada mu nedostaje glukoza, da crpi energiju iz odabranih područja, a istovremeno čuva većinu svoje bijele tvari. Ovo je u skladu s prošlim studijama na miševima koje su pokazale da mijelin može poslužiti kao rezerva masti kada je glukoza niska.
Gubitak mijelina povezan je s neurološkim poremećajima kao što je multipla skleroza. Iako je veličina uzorka u prethodno spomenutoj studiji mala, ona sugerira mehanizam preživljavanja koji je možda bio ključan za ljudsku evoluciju, omogućavajući sudionicima da izvode izdržljivo trčanje uz održavanje kognitivne funkcije.
Ovo bi također moglo objasniti privremeni kognitivni pad uočen kod trkača odmah nakon maratona.