Međutim, istraživanje je pokazalo da se više treba brinuti za štetnost ambalaže u kojoj se hrana nalazi nego za hranu. Papiri i kartoni u kojima se hrana poslužuje ili pakuje su obloženi hemikalijama koje odbijaju masnoću, a sadrže spojeve fluora, pokazala je nova studija. Ovi spojevi su poznati kao polyfluoroalkyl supstence (PFC) koje su vrlo postojane sintetičke hemikalije od kojih se neke povezuju s karcinomom.
Hemikalije s ambalaže prelaze na hranu što znači da uz hranu konzumirate i hemikalije, bez što zapravo ne jedete ambalažu. Količina hemikalija zavisi od toplote hrane i dužine vremena koje stoji u ambalaži.
Nakon prikupljanja oko 400 uzoraka brze hrane iz restorana brze hrane širom SAD-a, istraživači su otkrili da 46 posto papira za pakovanje i 20 posto kartonske ambalaže sadrži fluor. Također, otkriveno je da 56 posto amblaže za hljeb i kolače, te 38 posto ambalaže za sendviče sadrži fluor. Istovremeno, hemikalije nisu otkrivene na papirnim čašama.
Istraživanje je pokazalo da nisu masni hamburgeri najgori, kolači i hljeb su zapravo ono s čim treba biti oprezan. Također, kutije za pizzu i kokice nisu ništa manje štetne.
Fluorizirane hemikalije (PFC) mogu izazvati ozbiljne probleme kao što su smanjenje plodnosti, oslabljen imunološki sistem, povećan holesterol i veći rizik od raka. PFC se često koristi i u predmetima kao što su tave i vodootporna odjeća, te proizvodima za čišćenje, bojama, lakovima, šamponima, šminki i zubnom koncu.