Kofein je najpopularnija psihoaktivna droga na svijetu koju svakodnevno koristi 90 posto odraslih, tvrdi magazin New Scientist.
Čak i SAD, dom Starbucksa, Coca-Cole i energetskih pića, dovodi u pitanje dodavanje kofeina u namirnice kao što su vafli, sjemenke suncokreta, sušeno voće i gumeni bomboni.
Američka asocijacija za hranu i lijekove (FDA) istaknula je primjer žvakaćih guma Wrigley, koje su sadržavale kofeina kao i pola šoljice kafe. Wrigley je reagirao i povukao proizvod na neko vrijeme, piše BBC. Agencija preispituje pića s visokim udjelom kofeina izražavajući zabrinutost učinkom dodavanja te vrste stimulansa.
Iako proizvođači energetskih pića tvrde da ona nisu opasna, zabilježeni su slučajevi predoziranja kofeinom. Naučnici Univerziteta Johns Hopkins su ustvrdili da kofein izaziva ovisnost i da prestankom njegovog konzumiranja osjećamo umor, glavobolje, probleme s koncentracijom, bol u mišićima i mučninu.
No, postoje i naučnici koji tvrde da kofein nije štetan. Nedavna studija harvardske škole za javno zdravlje pokazala je da kafa ne ostavlja ozbiljne posljedice po zdravlje te da umjereno konzumiranje smanjuje rizik od obolijevanja od raka prostate i dojke.
"Većina ljudi nije svjesna koliko kofeina unose, pogotovo jer se on nalazi u proizvodima za koje nikad ne biste rekli da ga sadrže", kazala je Lyne Goldman s Univerziteta George Washington.
Stoga, nesvjesno sebi mogu stvoriti probleme poput nesanice, loše probave i visokog pritiska.
Naučnici su svjesni da će biti teško ljude uvjeriti u štetnost kofeina, pogotovo kada se ima u vidu da se godišnje potroši 120.000 tona kafe.
A Finci su najveće "kafopije". Jedan stanovnik te zemlje dnevno konzumira više od 400 miligrama kofeina. Na drugom mjestu su Norvežani, na trećem Islanđani, a na četvrtom Danci.
Na listi zemalja koje konzumiraju najviše kafe našla se i Bosna i Hercegovina, koja je na desetom mjestu.
Zanimljivo je da među prvih deset nema najvećih proizvođača kafe na svijetu, poput Brazila, Kolumbije, Indonezije, Meksika...
"Ono što kafu razlikuje od drugih droga je to što se ona koristi kao alat za povećanje produktivnosti, a ne za uživanje, kao kanabis, ili opuštanje, kao alkohol", rekao je Stephen Braun, autor knjige "Nauka o alkoholu i kofeinu".