Snosi dio krivice
2

Hrana bogata rafiniranim ugljikohidratima može poremetiti san

M. A.
Ilustracija: Shutterstock
Ilustracija: Shutterstock
Tjesteninu, bijeli hljeb, slatkiše i peciva mnogi vole, ali mogu li ti rafinirani ugljikohidrati i šećeri držati ljude budnim noću? Oko 30 posto ljudi u SAD-u pati od nesanice, a novo istraživanje otkriva da je ishrana bogata ugljikohidratima možda djelimično kriva za to.

Studija je proučavala fluktuacije šećera u krvi povezane s prehranom, rekao je glavni autor James Gangwisch.

Visokorafinirani šećeri kao što su gazirana pića, bijela riža i rafinirano pšenično brašno imaju visok glikemijski indeks koji može dovesti do naglog porast šećera u krvi. Kada se šećer u krvi brzo podigne, tijelo reagira oslobađanjem inzulina, a rezultirajući pad šećera u krvi može dovesti do oslobađanja hormona poput adrenalina i kortizola, koji mogu ometati san", objasnio je Gangwisch.

Nova studija se fokusirala na više od 50.000 starijih žena koje su za vrijeme studije vodile dnevnike o ishrani. Studija nije mogla dokazati uzročno-posljedičnu vezu, ali Gangwischov tim otkrio je da će žene u postmenopauzi, koje uzimaju mnogo rafiniranih ugljikohidrata, vjerovatno imati nesanicu.

Što je viši prehrambeni glikemijski indeks kod žena, koji mjeri količinu šećera u hrani, to je veći i rizik od nesanice, navodi se u studiji. To je posebno izraženo kada ishrana uključuje dodatne šećere i prerađene žitarice.

S druge strane, ishrana bogata povrćem, vlaknima i voćem bila je vezana za manje problema s nesanicom i boljim, mirnijim snom, pokazali su nalazi. Voće samo po sebi sadrži šećer, ali vlakna koja sadrži sprečavaju velike fluktuacije šećera u krvi, objasnio je Gangwisch.

"Ovo sugerira da je prehrambeni krivac koji izaziva nesanicu kod žena bila visoko prerađena hrana koja sadrži veće količine rafiniranih šećera koji se prirodno ne nalaze u hrani", rekao je.

Iako se studija fokusirala na starije žene, ovi se nalazi vjerovatno mogu primijeniti na muškarce i ljude u svim starosnim grupama, vjeruju istraživači.

Dvojica stručnjaka za kontrolu dijabetesa i šećera u krvi rekli su da ih rezultati ne iznenađuju.

"Mnogi su svjesni da će ih, ako jedu slatkiše, to učiniti uspavanim ili uznemirenim. Ukoliko se oni uzimaju noću, to može utjecati na to kako spavaju", rekao je dijabetolog Gerald Bernstein.