Madeline Buiano, stručnjakinja za kuhanje sa web stranice Marthe Stewart, izjavila je da će čuvanje svježeg paradajza u frižideru utjecati na okus i može ih oštetiti.
Standardno pravilo je da paradajz ne bude u frižideru. Paradajz sadrži enzim koji reaguje na niske temperature, uzrokujući razgradnju ćelijske membrane i ostavljajući vam komadić koji je kašast. Frižider će promijeniti teksturu paradajza, a on će također upiti mirise bilo koje nepokrivene hrane u frižideru, što će također utjecati na ukus.
Umjesto toga, najbolje mjesto za čuvanje nezrelog paradajza u kuhinji je na suhom prostoru s dovoljno cirkulacije zraka kako biste spriječili pojavu plijesni, ali ih držite podalje od sunčeve svjetlosti jer može uzrokovati prebrzo sazrijevanje.
Paradajz na vrhuncu zrelosti treba odmah pojesti. Još sazreli paradajz će imati koristi od toplijih temperatura u vašoj kuhinji (za razliku od nižih temperatura u vašem frižideru).
Čuvajte paradajz na ravnoj površini, kao na tanjiru, jer posude mogu uzrokovati da se voće lako zgnječi i zgnječi ili ošteti, što će uzrokovati brže kvarenje. Pobrinite se da također čuvate paradajz sa peteljkom prema dolje jer to sprečava da vlaga i bakterije uđu i sprječava da postanu pljesnivi.
Ako vam je paradajz crven i zreo i ne planirate ga koristiti u narednih nekoliko dana, onda ga možete čuvati u frižideru. Možda se čini čudnim, ali niske temperature zaustavljaju proces zrenja pa će čuvanje nezrelog paradajza u frižideru uzrokovati da se nikada u potpunosti ne razviju, što utječe na ukus. S druge strane, zreli paradajz je već završio proces zrenja, tako da je manji rizik od čuvanja u frižideru bez utjecaja na njihov ukus ili teksturu.
Međutim, čuvanje svježeg paradajza na kuhinjskom pultu, a zatim prebacivanje u frižider pomoći će im da ostanu sočni i ukusni, a istovremeno će im pomoći da ostanu svježi pet do sedam dana duže.