Izbjegnite opasnost
3

Ove tri promjene na krompiru otkrivaju da nije siguran za jelo

Piše: A. Ć.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Krompir je nezaobilazna namirnica u mnogim kuhinjama širom svijeta zbog svoje svestranosti i okusa. Međutim, ponekad se dogodi da krompir koji smo zaboravili u ostavi počne klijati ili postane zelen.
Iako ovakve promjene mogu izgledati zabrinjavajuće, u većini slučajeva krompir je i dalje siguran za konzumaciju, pod uslovom da znamo kako prepoznati i ukloniti potencijalno štetne dijelove.

Proklijali krompir može biti siguran za jelo ako su klice male i krompir nije omekšao ili postao smežuran. Ovaj toksin može uzrokovati probavne smetnje, glavobolje i druge simptome ako se konzumira u velikim količinama.

Ako primijetite da su klice na krompiru tek počele rasti, jednostavno ih odstranite i krompir možete koristiti kao i obično. Ipak, ako su klice duže i ima ih više, najbolje je izbjegavati konzumaciju takvog krompira.

Pozeleni krompir nije siguran za jelo. Zelena boja na krompiru nastaje kao posljedica izloženosti sunčevoj svjetlosti, koja potiče proizvodnju klorofila. No, zelenilo nije samo znak klorofila -također ukazuje na nakupljanje solanina, štetnog toksina.

Ako krompir ima male zelene mrlje, možete ih pažljivo odrezati i ostatak krompira iskoristiti. Međutim, ako je zelenilo rašireno na većem dijelu krompira, najbolje je baciti cijeli krompir.

Ako krompir uz to postane mekan i smežuran, to je jasan znak da je počeo propadati. U takvim slučajevima, krompir nije samo potencijalno opasan zbog toksina, već može izazvati i ozbiljne probavne smetnje. Krompir koji je u potpunosti omekšao i ima neprirodan miris svakako treba baciti.

Ukratko, manji nedostaci na krompiru, poput malih klica ili zelenih mrlja, mogu se ukloniti, ali ozbiljnija oštećenja ukazuju na to da krompir nije siguran za jelo.