Hurme su bogate aminokiselinama, vitaminima A, B i C, kao i mnogim mineralima poput kalija, magnezija, kalcija, natrijuma, željeza, cinka, bakra i selena, piše Dailysabah.com.
Stručnjaci navode kako je, kada je riječ o konzumiranju hurmi, samo dva do tri komada dnevno i to sat do sat i po nakon večere sasvim dovoljno. Širom svijeta postoji više od 200 sorti hurmi. Evo nekoliko razloga zbog kojih bismo trebali jesti hurme.
Hurme su voće bogato topljivim dijetalnim vlaknima. Ta vlakna pružaju osjećaj sitosti. Studije pokazuju da hurme mogu imati pozitivan učinak na imunološki sistem. Nakon dužeg razdoblja gladi ili posta, tijelo nas usmjerava prema izvorima s visokim udjelom ugljikohidrata, odnosno slatkom hranom, tako da se naš šećer u krvi uz pomoć hurmi može brzo vratiti na normalnu razinu.
Stručnjaci preporučuju konzumiranje najmanje 20 do 30 grama vlakana dnevno. Studije su pokazale da povećavanje unosa dijetalnih vlakana pomaže u sprečavanju zatvora. Tako su hurme kod problema s probavom odličan izbor upravo zbog ovih vlakana.
Hurme su poznate kao izvrstan izvor kalija, esencijalnog minerala koji pomaže u regulaciji našeg pulsa i krvnog pritiska. Istraživanje otkriva da dijeta bogata kalijem pomaže snižavanju krvnog pritiska i smanjuje rizik od moždanog udara. Hurme pomažu i kod sprečavanja razvoja očnih bolesti povezanih s godinama i to mrežnjače.
One sadrže umjerenu razinu vitamina B1, B2, niacina (B3) i vitamina B6. Ovi vitamini B grupe uključeni su u metaboliziranje ugljikohidrata, proteina i masti, odnosno dobivanje energije iz ovih hranjivih sastojaka. Oni također igraju važnu ulogu u zdravom funkcionisanju nervnog sistema. Kada vam nedostaju ti vitamini, najvjerojatnije ćete se žaliti na smanjenu energiju, slabost, umor i probleme s koncentracijom.
Kada je u pitanju zdravlje kostiju, prvi mineral koji nam pada na pamet je kalcij i fosfor. To su dva minerala koji djeluju zajedno u zaštiti zdravlja kostiju i njihova apsorpcija se povećava ako se uzimaju zajedno. Svakodnevno konzumiranje hurmi pomažu nam u poboljšanju zdravlja kostiju i prevenciji stanja poput osteoporoze.