Greške u čišćenju roštilja mogu skratiti vijek trajanja vašeg roštilja i, što je još gore, biti opasne i utjecati na ukus vaše hrane. Evo šest grešaka pri čišćenju roštilja koje vjerovatno radite i kako ih popraviti.
Nikada ne čistite rešetke za roštilj
Teorija da čišćenje ostataka hrane na roštilju nije potrebno jer će sljedeći put "izgorjeti" ogromna je greška. Da, na kraju će izgorjeti, ali u međuvremenu, komadići mogu razviti plijesan i bakterije i privući štetočine. Kada taj otpad padne u izvor topline, to će utjecati na okus vašeg sljedećeg obroka i uzrokovati bljeskove koji mogu spržiti hranu. Rešetku za roštilj treba očistiti nakon svakog roštiljanja.
Korištenje žičane četke za ribanje
Žičane četke za roštilj rade dobar posao uklanjanja hrane sa rešetki. Međutim, tanke metalne čekinje će se na kraju slomiti i komadići će se zaglaviti ili kasnije dospjeti u vašu hranu. Zašto rizikovati? Umjesto toga odaberite strugač s namotanom žicom, čvrsti metalni strugač ili čak kuglu aluminijske folije stegnutu hvataljkama. Ako jednostavno ne možete da odustanete od žičane četke, često je pregledajte ima li labavih dlačica i zamijenite je barem jednom godišnje.
Upotreba omota od aluminijske folije za čišćenje plinskih rešetki za roštilj
Umotavanje rešetki za roštilj u aluminijsku foliju i paljenje plina da bi se hrana izgorjela je trik koji treba brzo zaboraviti. Folija može zarobiti gasove koji pregrijavaju ložište i oštećuju ventile, dovodne vodove i gorionike. Cijeli roštilj postaje opasnost od požara.
Ostavljanje starog pepela u roštilju
Bilo da je u pitanju drveni ugalj, pelet ili roštilj na drva, pepela će biti. Kada se ohlade, pepeo treba očistiti s roštilja nakon svake upotrebe. Ako se ostavi predugo, pepeo će apsorbirati vlagu iz zraka i postati će ga vrlo teško ukloniti.
Preskakanje godišnje provjere čišćenja i sigurnosti
Barem jednom godišnje, vaš roštilj treba temeljno čišćenje i sigurnosnu provjeru. Temeljno čišćenje podrazumijeva vađenje svih dijelova koji se mogu ukloniti i njihovo čišćenje.