Budući da maske za lice potiču mikro okruženje povećane vlažnosti, trenja i topline, mogu izazvati iritaciju, posebno kod ljudi koji inače imaju problema s kožom.
"Međutim, korist od virusne zaštite prevazilazi privremene rizike za vašu kožu. Kućna njega kože može vam pomoći da se vaša koža oporavi", kazala je dermatologinja Blair Murphy-Rose.
Platnene maske mogu zadržavati i bakterije i gljivice, a trebate ih prati u veš-mašini ili ručno vrućom vodom i sapunom. Dermatologinja Nava Greenfield preporučuje peglanje maski kako biste se dodatno zaštitili od mikroba.
Uz prakticiranje dobre higijene maski, izbjegavajte i nošenje šminke ispod maske za lice kako biste spriječili daljnje začepljenje pora. Nanesite kremu za sunčanje jer UVA i UVB zrake i plava svjetlost mogu prodrijeti kroz masku.
Dermatolozi su također ponudili rješenja za česte iritacije kože uzrokovane nošenjem maski za lice.
Akne
Jedna od najčešćih iritacija su akne. Do njih dolazi nakon što maska zarobi ulje i ostatke mrtve kože u porama. Akne pokušajte liječiti salicilnom kiselinom, benzoil peroksidom, sumporom. Osim toga, morate redovno prati lice prije i poslije skidanja maske. Nakon toga stavite bezalkoholni tonik koji sadrži salicilnu kiselinu.
Suha koža
Osim toga, maske mogu izazvati i suhoću lica jer upijaju prirodno ulje kože. Zbog maske koža postaje crvena, osjetljiva i hrapava.
Suha koža je posebno problematična tokom virusne epidemije, jer vas može učiniti "ranjivijima na iritacije i krvarenje". Lice izliječite hidratantnim i masnijim kremama.
Folikulitis
Dodatni pritisak pora može uzrokovati folikulitis, stanje koje nastaje kada se folikuli dlake upale i zaraze. I kod ovog problema kože potrebno je redovno prati lice prije i nakon nošenja maski. Muškarcima se preporučuje da u danima pandemije ne briju svoje lice u potpunosti.
Impetigo
Ukoliko maska na vašem licu izazove bakterijsku infekciju impetigo, na otvorene rane stavite antibakterijsku mast. Možda će vam ljekar propisati i antibiotike.