Međutim, istina je da ljudi često traže jednostavnije opcije, put najmanjeg otpora, prečicu do uspjeha. Ako imate daljinski upravljač, zašto biste ustajali i prebacivali kanale na TV-u? Ako imate automobil, zašto ići pješke u supermarket? Ako možete raditi manje od ostalih kolega, zašto da ne?
Bilo kakav posao ili napor uključuje mentalno i fizičko naprezanje pa ga ima smisla izbjegavati tamo gdje je to moguće. To se ponekad naziva princip manjeg napora ili Zipfov zakon.
U poznatoj studiji provedenoj prije nekoliko godina na univerzitetu u Virginiji, učesnici su dovedeni u praznu sobu. U njoj nije bilo telefona, knjiga, TV-a. Elektrode su im bile postavljene na zglobovima i ostali su sami samo 15 minuta. Bila je to prilika da se nakratko odmore i opuste.
Prije nego su ostali sami pokazano im je kako pritisnuti tipku koja je spojena na mašinu, a koja je prouzrokovala strujni udar. Svaki put kada bi im bilo dosadno trebali su pritisnuti ovu tipku. Iako možda mislite da nakon što su jednom isprobali više nisu ponavljali ovaj postupak, ustvari je 71 posto muškaraca i 25 posto žena priuštilo sebi bar još jedan strujni udar jer im je bilo dosadno, dok je jedan muškarac sebe šokirao čak 190 puta.
Sve to znači da dok ostajemo kući i samo se izoliramo, ležanje na krevetu i gledanje televizije bit će samo način na koji želimo provesti svoje vrijeme. Ako ste mislili da ćete se super provesti na prinudnom odmoru koji traje i nekoliko sedmica, vaše tijelo će vam dati suprotan odgovor jer ono nije naviknuto ljenčariti.
Osim toga, nećete biti ni opušteni, već nemirni i razdražljivi.
Tokom ovog istraživanja ustanovljeno je da nismo instinktivno lijena bića.