Spomenuta biljka može smiriti upaljenu kožu te se zbog toga često koristi za tretiranje opeklina nastalih utjecajem sunca. Listovi aloe vere bogati su vodom, naročito u unutrašnjem sloju te zbog toga ima hidratizirajuća svojstva. Šećeri, poznati i kao mukopolisaharidi, pomažu u zadržavanju vlage u koži.
Prirodni je antiseptik, što znači da zaustavlja ili usporava rast mikroorganizama i pomaže u sprječavanju infekcija. Koristi se kod ujeda kukaca kako bi smanjila otok, svrab i bol. U njoj se nalazi tvar glukomanan, koja može pomoći u zacjeljivanju rana i opeklina, istovremeno pospješujući proizvodnju kolagena.
Bogata je vitaminima C i E, a efikasna je u liječenju akni. Prirodni je izvor salicilne kiseline i onemogućava pojavu mitesera. Istraživanje je pokazalo da je aloe vera u kombinaciji s tretinoinom izuzetno učinkovita u smirivanju lezija uzrokovanih aknama. Uklanja crvenilo na licu i daje sjaj koži.
Aloe vera smiruje vlastište nadraženo perutom, uklanja mrtve stanice kože i na taj način zaustavlja neugodan svrab. Aktivni sastojci aloe vere doprinose obnavljanju stanica, koje njeguju i jačaju pramenove kose.
Vitamin B12 i folna kiselina sadržani su u šamponu od aloe vere. Obje ove komponente sprečavaju opadanje kose. Uklanja dodatni sebum i ostatke iz drugih proizvoda za kosu.