Na prvom mjestu je neizostavna pileća supa čijom konzumacijom unosite potrebnu tekućinu u organizam, vraćate snagu, a njeni zdravi sastojci smanjuju upalu.
Citrusno voće je puno vitamina C koji je antioksidans koji reducira simptome prehlade.
Prema riječima ljekara Jamesa Dukea bijeli i crveni luk i prasa sprečavaju širenje klica.
"Oduvijek se cijenila njihova sposobnost da pomognu ćelijama da pročiste tijelo od 'napadača'", kazao je Duke.
Đumbir sadrži hemikalije seskviterpene čija su meta rinovirusi, najčešći virus prehlade, te sprečava kašljanje. Sadrži antiupalne sastojke koji se bore protiv infekcije. Dodajte jednu kašiku đumbira u svoj čaj i osjetit ćete promjenu.
Dobrobiti meda su daleko poznate, od liječenja opekotina i rana do olakšavanje bola upaljenog grla. On je odličan saveznik izgrebanog grla, prirodni antioksidans i antibakterijski prehrambeni artikal. Pomaže u borbi protiv virusa, bakterija i gljivica.
Kada imate temperaturu najviše godi hladan jogurt ili kefir koji sadrže probiotike za jačanje imuniteta. Ukoliko iz nekih razloga ne možete konzumirati mliječne proizvode, zamjena su mrkva, kiseli kupus, kopar, kimchi i kombuča.
Hrana bogata selenom povećava proizvodnju citokina koji uništava prehlade i gripe.
Na to sve dodajte i čašu crvenog vina koji sadrži resveratrol i polifenole koji rade kao dobre bakterije u jogurtu.
U Kini su gljive poznate kao ljekovita hrana zahvaljujući vitaminu D. Proizvode citokin koji se bori protiv infekcija, a njihovi polisaharidi poboljšavaju imunitet.
Unosite i ugljikohidrate jer će vam pomoći da vaše tijelo bude jako. Sve začinite morskom ribom koja je bogata D vitaminom i pomaže u nivelisanju pritiska. Ovaj vitamin se bori protiv raka, jača kosti i pomaže u gubljenju kilograma.
Također se preporučuje hrana bogata cinkom. Janjetina je snažan kandidat za borbu protiv prehlade. Studija je pokazala da konzumiranje cinka na početku skraćuje prehladu za jedan dan, a preventivno konzumiranje je drastično skraćuje.