Veliko ispitivanje lijeka za imunoterapiju pokazalo je da može biti efikasan kod nekih muškaraca koji imaju uznapredovali rak prostate.
Istraživači su otkrili da je mali udio muškaraca, opisan kao "super-reagirajući", ostao zdrav uprkos vrlo lošoj prognozi prije liječenja. Prošle sedmice objavljeno je da se isti lijek pokazao efikasnim u liječenju uznapredovalog karcinoma glave i vrata.
Šta je imunoterapija?
Imunoterapija koristi naš imunološki sistem da prepozna i napadne stanice raka. Već se koristi kao standardni tretman za neke vrste raka poput melanoma, a testira se i na mnogim drugim.
Šta je studija utvrdila?
Otkriveno je da je jedan od 20 muškaraca s uznapredovalim karcinomom prostate odgovorio na lijek pozitivno, nakon čega su se njihovi tumori smanjili ili potpuno nestali.
Dalje, 19 posto muškaraca primjetilo je znakove poboljšanja, ali većina pacijenata u studiji prosječno je osam mjeseci živjelo duže nakon primjene lijeka.
Kliničko ispitivanje faze II, na čelu s Institutom za istraživanje raka i Royal Marsden u Londonu, uključivalo je 258 muškaraca s uznapredovalim karcinomom prostate koji su ostali bez svih drugih mogućnosti liječenja.
Najdramatičniji odgovori zabilježeni su kod pacijenata čiji su tumori imali mutacije u genima koji su učestvovali u popravljanju DNK. Sada istraživači utvrđuju može li ovoj skupini najviše koristiti imunoterapija.
No, prvo je potreban test kako bi se utvrdilo ko će najbolje reagirati na lijek kako bi doktori znali kojim pacijentima će ga dati.
Šta kažu stručnjaci?
"Imunoterapija ima ogromne koristi za neke oboljele od karcinoma i fantastična je vijest da čak i kod raka prostate, gdje ne vidimo mnogo imunoloških aktivnosti, udio muškaraca dobro reagira na liječenje", kazao je profesor Paul Workman, izvršni direktor Institut za istraživanje raka.